Vyšetřovatelé prohledali sídlo aerolinek Jak-servis | E15.cz

Vyšetřovatelé prohledali sídlo aerolinek Jak-servis

Jak-42 společnosti Yak Service. Stejný stroj se zřítil z hokejisty Jaroslavle
Jak-42 společnosti Yak Service. Stejný stroj se zřítil z hokejisty Jaroslavle
• 
ZDROJ: wikimedia.org

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruští vyšetřovatelé prohledali sídlo společnosti Jak-servis, jejíž letoun Jak-42 před třemi týdny havaroval u Jaroslavle s hokejisty místního týmu Lokomotiv. Oznámil to dnes mluvčí Vyšetřovacího výboru Vladimir Markin s tím, že kriminalisté zabavili řadu dokumentů, které mohou s havárií souviset.

Při startu z Jaroslavle do běloruského Minska se 7. září ze zatím neobjasněných příčin zřítil letoun Jak-42. V troskách na místě zahynulo 44 z 45 lidí na palubě, včetně českých reprezentantů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka. Neštěstí nakonec přežil jen palubní inženýr Alexandr Sizov.

Vyšetřovatelé podle Markina vyslechli už více než stovku svědků. Opakovaně vypovídal i Sizov. Společnosti Jak-Servis už před týdnem ruská federální agentura pro bezpečnost civilního letectví Rosaviacija odebrala licenci. Rozhodnutí předcházela hloubková kontrola, během níž byl zakázán start zhruba deseti strojů společnosti a zrušeny její lety do zahraničí.

Podle tisku čeká Jak-servis nevyhnutelný zánik. Firma fungovala jako charterový přepravce a převážnou část jejího parku tvořily právě letouny Jak-42.

Objasnit příčiny nehody se z hlediska bezpečnosti letového provozu snaží experti ruského Mezistátního leteckého výboru (MAK). Trestní stíhání v souvislosti s havárií vede Vyšetřovací výbor Ruské federace, což je odnedávna samostatná instituce, dříve součást generální prokuratury. Ani jedno z vyšetřování zatím k jednoznačným závěrům nedospělo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video