Washington stále paralyzuje sníh, New York otevřel školy | E15.cz

Washington stále paralyzuje sníh, New York otevřel školy

následky sněhové bouře v USA
následky sněhové bouře v USA
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Velkoměsta na východním pobřeží Spojených států se pomalu vyrovnávají s následky sněhové bouře, která o víkendu zasypala New York či Washington více než 60 centimetry sněhu. Federální úřady ve Washingtonu zůstaly zavřené, školy jsou mimo provoz od Washingtonu po New Jersey.

Lidé se potýkají s velkými výpadky a zpožděními v dopravě, zatímco odklízecí technika v ulicích jede naplno. Letiště ještě dnes zrušila na 1400 letů. V důsledku bouře, která skončila v sobotu pozdě večer, zemřelo nejméně 20 lidí, uvedla agentura Reuters.

Život ve Washingtonu, New Yorku či Filadelfii má dnes velmi daleko k normálu. Obě komory Kongresu zrušily své schůze na několik dní, jako první se k hlasování sejde Senát ve středu večer. Americká metropole, kde napadlo 61 centimetrů sněhu, zrušila výuku ve školách kvůli obtížné průjezdnosti některých silnic.

Starostka Washingtonu Muriel Bowserová dnes vyzvala obyvatele, aby stále pokud možno zůstali doma. „Je důležité vědět, že silnice jsou stále nebezpečné,“ řekla na tiskové konferenci starostka, podle níž potrvá odklízení sněhu ještě několik dní. Místní úřady se ale pokusí otevřít již v úterý, dodala Bowserová.

následky sněhové bouře v USA Autor: ctk

Washingtonské metro, které bylo přes víkend zavřeno, již s omezeními funguje a v průběhu dne by měly být otevřeny všechny stanice. Povrchová veřejná doprava se ale potýká s problémy, neboť zvláště vedlejší silnice jsou stále zavaleny hromadami sněhu nahrnutými z hlavních tahů.

Štědře zasypána byla washingtonská zoo, která nechala brány uzavřené. Zveřejnila však na facebooku video zachycující osmnáctiletou pandu Tian Tian válející se s nadšením v hromadě sněhu. Video už zhlédlo přes sedm milionů lidí.

New York, který s 68 centimetry evidoval druhý nejvyšší příval sněhu v historii, na rozdíl od metropole městské školy otevřel, někteří učitelé však podle médií nezvládli dorazit kvůli velkým dopravním komplikacím. Město postupně uvádí do chodu dopravní systém, na Long Islandu je v provozu sedm z 12 železničních linek. Cestující z oblastí, kde vlaky ještě nejezdí, mohou použít své jízdenky pro dopravu autobusy nebo metrem. Otevřena jsou i letiště La Guardia, Kennedyho a Newark, avšak cestujícím se doporučuje, aby se předem informovali u přepravců, zda jejich let bude vypraven.

následky sněhové bouře v USA Autor: ctk

Obě velká letiště v oblasti Washingtonu, tedy Reaganovo a Dullesovo, byla v neděli zcela uzavřena. Provoz naopak částečně obnovilo letiště Baltimore-Washington mezi Baltimorem a hlavním městem, na twitteru nicméně varovalo, že i dnes musí cestující počítat se zrušenými či odloženými lety. Celkem bylo kvůli počasí od pátku zrušeno přes 12.000 letů.

S kalamitou se potýkají i státy jižně od metropole, například úřady Virginie vyzvaly státní zaměstnance, aby dnes zůstali doma. Vůbec nejvyšší údaj o napadlém sněhu hlásí město Glengarry v Západní Virginii, kde naměřili přes 106 centimetrů.

Z mnoha míst jsou hlášeny informace o automobilech v kupách sněhu a o marných snahách jejich majitelů vyhrabat je. V New Jersey v neděli zahynula matka s malým synem, když z auta sledovala příbuzné, jak se snaží vůz vyprostit. Byl ale spuštěný motor, sníh ucpal výfuk a žena i dítě se udusily.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video