Z nemocnice v Kunduzu Taliban nestřílel, říkají Lékaři bez hranic | E15.cz

Z nemocnice v Kunduzu Taliban nestřílel, říkají Lékaři bez hranic

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sobotní nálet na nemocnici humanitární organizace Lékaři bez hranici (MSF) v afghánském Kunduzu si podle nejnovější bilance vyžádal 22 lidských životů, zahynulo 12 zdravotníků a deset pacientů. MSF popřela zprávu, že bojovníci Talibanu stříleli z její nemocnice na jednotky NATO a afghánské armády. Podobné spekulace se objevily v souvislosti s bombardováním. Podle MSF vše nasvědčuje tomu, že za útokem stojí zahraniční koalice vedená USA.

Oficiální vyšetřování, které zahájili Američané ve spolupráci s Kábulem, však zatím neskončilo. MSF požaduje, aby věc vyšetřoval nezávislý mezinárodní orgán.

„Vzhledem k vážnému podezření, že byl spáchán válečný zločin, žádají Lékaři bez hranic, aby bylo úplné a transparentní vyšetřování události vedeno nezávislým mezinárodním orgánem. Spoléhat pouze na vyšetřování vedené jednou ze stran konfliktu by bylo zcela nedostatečné… Odsuzujeme tento útok, který představuje vážné porušení mezinárodního humanitárního práva,“ uvedl v prohlášení generální ředitel MSF Christopher Stokes.

Afghánští představitelé tvrdí, že vrtulníky afghánské armády opětovaly palbu povstalců z radikálního hnutí Taliban, kteří se skrývali v nemocnici. Ministerstvo obrany v Kábulu uvedlo, že bojovníci Talibanu nemocnici napadli a využili ji jako „živý štít“. Tuto verzi však MSF popírá.

„Brány areálu byly celou noc zavřené, takže nikdo, kdo tam nepracuje, neléčí se, nebo o někoho nepečuje, v době bombardování v nemocnici nebyl,“ uvedla organizace v prohlášení. Objekt po útoku zachvátil požár, někteří pacienti tak podle svědků uhořeli zaživa, píše Reuters.

„Slovy tu hrůzu nelze vyjádřit. Na jednotce intenzivní péče hořelo šest pacientů přímo v postelích,“ popsal vedoucí týmu ošetřovatelů v kunduzské nemocnici Lajos Zoltán Jecs. „Na operačním stole ležel uprostřed všech trosek mrtvý pacient,“ uvedl také. „Sledovali jsme, jak naši kolegové umírají,“ řekl.

Jeden z lékařů ihned potřeboval operaci, ale zemřel přímo na stole v kanceláři. „Dělali jsme, co jsme mohli, ale nestačilo to,“ dodal Jecs. Někteří jeho kolegové byli po bombardování příliš šokovaní a pouze plakali. „Není lehké vidět dospělé muže, vlastní přátele, jak nemohou zastavit pláč,“ řekl maďarský zdravotník.

Hlubokou soustrast v souvislosti s tragickou událostí vyjádřil americký prezident Barack Obama. „Ministerstvo obrany (USA) zahájilo rozsáhlé vyšetřování a čekáme na výsledky, abychom se definitivně vyjádřili k okolnostem této tragédie,“ řekl. NATO uvedlo, že předběžné mezinárodní vyšetřování celé události by mohlo být dokončeno během několika dní.

Organizace Kunduz opuští

Lékaři bez hranic o víkendu oznámili, že z Kunduzu odcházejí; jejich úrazové centrum bylo přitom jediné svého druhu v oblasti. Pacienti v kritickém stavu byli převezeni do jiných zdravotnických zařízení a s nimi se tam přesunuli i někteří zdravotníci MSF. Zasažená klinika již není dále funkční, uvedla mluvčí MSF Kate Stegemanová.

Kunduzu se před týdnem nečekaně zmocnili povstalci z Talibanu. Afghánská vláda ale tvrdí, že nad strategickým městem se 300 tisíci obyvateli, opět získala kontrolu. Armáda podle agentury Reuters uvedla, že na ústředním náměstí vyvěsila státní vlajku. Podle úřadujícího guvernéra provincie Kunduz dnes bezpečnostní hlídky v Kunduzu prováděly domovní prohlídky.

Podle nejmenovaného činitele mezinárodní koalice, jehož citoval Reuters, je ale situace nejistá. Svědci uvádějí, že lidé v Kunduzu se bojí vycházet z domovů a že na ulicích leží mrtvá těla. Nemocnicím docházejí léky a zároveň přibývá pacientů. „Ve městě se dál nedá žít,“ zhodnotil situaci jeden místní úředník.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video