Z Ruska odteklo skoro 33 miliard dolarů za kvartál, vládu to nepřekvapilo | E15.cz

Z Ruska odteklo skoro 33 miliard dolarů za kvartál, vládu to nepřekvapilo

Ruský ministr financí Anton Siluanov
Ruský ministr financí Anton Siluanov
• 
ZDROJ: Kremlin.ru via Wikimedia Commons (CC BY 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z ruských bank a podniků odteklo v prvním čtvrtletí do zahraničí v čistém vyjádření 32,6 miliardy dolarů (840 miliard korun), oznámila ruská centrální banka. Její údaje odpovídají vládním odhadům, podle nichž má odliv kapitálu ze země letos z loňské rekordní úrovně výrazně zpomalit.

Ruský ministr financí Anton Siluanov počátkem března předpověděl, že z Ruska v letošním roce odteče do zahraničí 90 až 100 miliard dolarů, z toho 30 miliard dolarů v prvním čtvrtletí. Loni z Ruska odteklo rekordních 151,5 miliardy dolarů, což bylo třikrát více než v předešlém roce.

Odliv kapitálu ukazuje, do jaké míry na ruskou ekonomiku doléhá ukrajinská krize a západní sankce. Zrychlený odliv kapitálu vedl loni spolu s prudce klesajícími cenami ropy a dopady ukrajinské krize k propadu kurzu ruského rublu, který loni ztratil přes 40 procent hodnoty.

Ruská centrální banka v lednu předpověděla, že letos dosáhne odliv kapitálu z Ruska asi 118 miliard dolarů. Na této částce by se mělo velkou měrou podílet splácení zahraničních dluhů ruských podniků, které mají kvůli protiruským sankcím omezenou možnost refinancovat své dluhy novými zahraničními půjčkami.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video