Za jednotu Španělska demonstrovaly tisíce Katalánců, nesouhlasí s výsledky referenda | E15.cz

Za jednotu Španělska demonstrovaly tisíce Katalánců, nesouhlasí s výsledky referenda

ilustrační
ilustrační
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Tisíce lidí dnes vyšly do ulic katalánské metropole Barcelony, aby demonstrovaly za jednotu Španělska. Chtějí tak dát najevo svůj nesouhlas s kampaní současné vlády Katalánska za odtržení této autonomní oblasti od zbytku země. Akce se koná týden po španělskými úřady neuznaném referendu, v němž se 90 procent zúčastněných katalánských voličů vyslovilo pro nezávislost regionu. Účast dosáhla ale jen 43 procent.

Nad hlavami manifestujících, kteří se shromáždili na jednom z náměstí v centru města, vlají španělské i katalánské vlajky. "Nenechte se oklamat, Katalánsko je Španělsko," ozývá se z davu skandování, ale i další podobná hesla, včetně výzev zavřít předsedu regionální vlády a vůdce separatistů Carlese Puigdemonta do vězení.

Demonstraci do správního centra Katalánska svolala Katalánská občanská společnost (SCC) pod heslem "Dost! Vraťme se ke zdravému rozumu". Akce, která bude pokračovat pochodem hlavními ulicemi centra Barcelony, vyvrcholí shromážděním, na němž mají promluvit mimo jiné spisovatel Mario Vargas Llosa a bývalý předseda Evropského parlamentu Katalánec Josep Borrell.

V sobotu se už v Madridu konala velká demonstrace za zachování jednoty Španělska. Souběžně s tím účastníci manifestace v Barceloně volali po dialogu mezi oběma stranami, který by pomohl ukončit nejhorší politickou krizi v zemi v posledních desetiletích. V podobném duchu se nesly akce v pěti desítkách měst po celé zemi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video