Za vraždou německého podnikatele v JAR prý stojí Krejčíř | E15.cz

Za vraždou německého podnikatele v JAR prý stojí Krejčíř

Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za vraždou německého podnikatele Uweho Gembally v Jihoafrické republice stál podle všech indicií uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř. V dnešním vydání to napsal německý zpravodajský magazín Stern, který případ Gemballovy násilné smrti v roce 2010 obsáhle rekonstruuje. Krejčíř už dříve podíl na vraždě podnikatele odmítl jako fámu.

Podle původních informací jihoafrických a německých médií převážel čtyřiapadesátiletý podnikatel z jihoněmeckého Leonbergu pro Krejčíře v luxusních vozech do JAR peníze, které pocházely z daňových úniků a jiné trestné činnosti. Když v jednom z automobilů peníze chyběly, vylákal ho údajně Krejčíř pomocí společníků do Jižní Afriky, kde ho nechal unést. Když požadovaný obnos nedostal, nechal prý Němce zabít.

V dnešním vydání však Stern uvádí, že důvodem k vylákání Gembally do JAR byla skutečnost, že Gemballa naopak odmítl českému podnikateli peníze v autech dovážet. Časopis se odvolává na výpověď jednoho z jihoafrických vyšetřovatelů, podle něhož Krejčíř nesnáší, pokud mu někdo odporuje. „To se pak z něj stává psychopat,“ cituje Stern nejmenovaného policistu.

Své závěry magazín opírá o další, částečně již dříve zveřejněné informace, podle nichž byl Gemballa po příletu do Johannesburgu loni v únoru držen v domě Krejčířova bulharského obchodního společníka. Také telefonát, kterým kdosi krátce po jeho únosu po Němcově manželce požadoval poslání milionu dolarů, pocházel podle Sternu z telefonu, jehož kredit zaplatil Krejčířův účetní. Jelikož peníze nepřišly, dostali prý únosci příkaz podnikatele zabít. Gemballa byl udušen a jeho tělo se našlo až v září 2010.

Za vraždu Gembally byl loni v urychleném procesu na 20 let vězení odsouzen osmadvacetiletý Jihoafričan Thabiso Mpshe. Od koho dostal nařízení zadržovaného Němce zlikvidovat, soudu neprozradil. Není ani zřejmé, zda Gemballovo zabití bylo plánováno od počátku, nebo pachatelům původně šlo jen o vydírání.

Krejčíř už loni podezření z účasti na Gemballově smrti odmítl jako naprostou fámu. „Kdybych byl podezřelý, tak už sedím někde ve vazbě,“ řekl tehdy českému serveru Týden. Jihoafrickému tisku Krejčíř sdělil, že sice zvažoval možnost spolupráce s Gemballou, německý podnikatel prý ale zmizel dřív, než se s ním mohl sejít.

Podnikatel, který je v Česku obviněn z rozsáhlé trestné činnosti, žije v JAR od roku 2007. Jihoafrický soud ho odmítl vydat zpět do Česka, odkud v červnu 2005 policii utekl při domovní prohlídce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video