Zahradil vede Evropské konzervativce do voleb, sází i na odmítnutí eura pro Česko | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Zahradil vede Evropské konzervativce do voleb, sází i na odmítnutí eura pro Česko

Zahradil vede Evropské konzervativce do voleb, sází i na odmítnutí eura pro Česko
Jan Zahradil
• 
ZDROJ: CTK

Lucie Bednárová

Evropští konzervativci v Bruselu odstartovali celoevropskou kampaň. Do jarních voleb do Evropského parlamentu je povede český europoslanec Jan Zahradil (ODS). Hlavními body kampaně budou například prověrka stávající unijní legislativy, úspory a stopka zavedení eura v Česku.

„Představili jsme šest základních bodů. Samozřejmě to není zdaleka konec, v příštích měsících se budeme pouštět ještě do dalších odvětví evropské politiky, ať už to bude digitální ekonomika či něco s ochranou životního prostředí nebo náš pohled na víceletý rozpočet unie,“ řekl Zahradil novinářům v Bruselu.

K dalším bodům, s nimiž chtějí konzervativci (ACER/ECR) v evropských volbách bodovat, je „flexibilní integrace,“ která v podstatě znamená to, že členské země by volily míru svého zapojení do již běžících unijních projektů a nemusely by vůbec přijímat společnou měnu euro. Česko a další země se totiž k přijetí eura zavázaly v přístupové smlouvě a v podstatě jen čekají, až budou splněny všechny podmínky a přijde politické rozhodnutí.

Český europoslanec, který je kandidátem evropských konzervativců na příštího šéfa Komise, zdůraznil také ambici zrušit téměř každoměsíční přesouvání celého Evropského parlamentu ze základny v Bruselu do Štrasburku, kde probíhají plenární zasedání instituce. Stejný bod konzervativci prosazovali i v minulých volbách, které po celé EU proběhly v roce 2014.

Komentář Michaela Romancova: Nevyhlášená válka a slova bez obsahu

Jak Zahradil už dříve několikrát zmiňoval (například i v rozhovorech pro INFO.CZ), jeho konzervativci si do evropských voleb na jaře 2019 věří a neobávají se ani důsledků tzv. brexitu. Výraznou součástí ECR v Evropském parlamentu jsou totiž britští konzervativci, kteří ale kvůli odchodu jejich země z EU ve volbách kandidovat nebudou. Zahradil je ale přesvědčen, že se náhradu za ně podaří najít.

„Myslím, že to tak jednoduché nebude. Může se stát cokoliv a hlavně všichni víme, že tu kolem chodí francouzský prezident Emmanuel Macron který také ´loví´ strany pro spolupráci,“ řekl redakci nejmenovaný zdroj z blízkosti Zahradilových ECR.

„Jak jsem si procházel průzkumy veřejného mínění, jak si ty členské strany stojí ve vlastních zemích, tak každá z nich je schopna dodat o něco více europoslanců než v minulých volbách v roce 2014,“ řekl dnes českým novinářům. „Otevírá se spousta možností, parlament bude velice barevný, bude docházet k nejrůznějším přestupům,“ dodal.

Nejsilnější stranou v současném Evropském parlamentu jsou evropští lidovci (EPP), k nimž patří česká KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Druhá příčka patří evropským socialistům (S&D), u nichž se ale předpokládají horší výsledky kvůli propadu popularity v celé řadě unijních zemí. Čtvrtou nejsilnější stranou, po ECR, jsou v Evropském parlamentu evropští liberálové (ALDE), do jejichž řad patří hnutí ANO.

Glosa Jany Havligerové: Koaliční šachy

Jak už bylo řečeno, určitou nervozitu mezi europoslanci vyvolávají zatím stále nejasné představy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Jak INFO.CZ psalo dříve, na nedávném kongresu ALDE v Madridu došlo ke sblížení Macronova hnutí Republika v pohybu s ALDE. Ve hře jsou ale pořád i další varianty.

Tím, že si evropští konzervativci vybrali do čela Zahradila, udělali z něj svého kandidáta na možného příštího šéfa Evropské komise, tzv. spitzenkandidáta. Zahradil tento způsob výběru šéfa Komise v minulosti kritizoval a jeho frakce se ho při posledních eurovolbách v roce 2014 neúčastnila. Tentokrát ale ECR nechtěla zůstat pozadu a dobrovolně se tak připravila o mediální prostor.

Mezi další známé „spitzenkandidáty“ patří Manfred Weber, který do voleb vede evropské lidovce, a Frans Timmermans za evropské socialisty.

Více zpráv čtěte na Info.cz.

Lídr ODS: Euro nechci, Babiš zneužil náhrady z EU a czexit by nám uškodil, říká Zahradil. Více zde >>>

Autor: Lucie Bednárová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!