Západ bude chudší, říká nizozemský premiér. TotalEnergies investuje do obnovitelných zdrojů

Na Západě se musíme smířit s tím, že budeme chudší, řekl ve středu nizozemský premiér Mark Rutte (na snímku).

Na Západě se musíme smířit s tím, že budeme chudší, řekl ve středu nizozemský premiér Mark Rutte (na snímku). Zdroj: e15.cz

Francouzská společnost TotalEnergies expanduje na trhu s obnovitelnou energií ve Spojených státech.
Irský premiér Micheál Martin (vlevo) prohlásil, že nechce obchodní válku s Velkou Británií. Londýn by se podle něj měl vrátit k vyjednávání o úpravách brexitové dohody. Na snímku s šéfem britské vlády Borisem Johnsonem.
3
Fotogalerie

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

Top události

Irsko se snaží vyhnout obchodní válce s Brity

Předseda irské vlády Micheál Martin ve středu varoval svůj britský protějšek Borise Johnsona před rozpoutáním obchodní války mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií. Podle Martina by takový konflikt byl pro Evropu „šokující a zbytečný“. Uvalení cel na britské zboží Dublin prozatím nechystá. Irský premiér dále vyzval Londýn, aby se vrátil k vyjednávání o úpravách brexitové dohody. Velká Británie se v těchto dnech chystá pracně vyjednaný obchodní pakt s Evropskou unií porušit. Důvodem je problematický status Severního Irska.  

Západ bude chudší, míní Rutte

Nizozemský premiér Mark Rutte podle stanice CNBC ve středu prohlásil, že jeho vláda má jen omezené možnosti, jak pomoci lidem zvládnout současný prudký růst cen. „Nemůžete pomoci každému. Čili my na Západě se musíme smířit s tím, že budeme kvůli vysoké inflaci a drahým energiím o něco chudší,“ uvedl Rutte. Míra inflace v Nizozemsku v dubnu mírně klesla na 9,6 procenta z březnových 9,7 procenta. Přesto zůstává na rekordně vysokých hodnotách. Rutteho kabinet již předminulý měsíc podnikl sérii opatření, aby ulevil nejchudším vrstvám. Nizozemský lídr zároveň dodal, že nárůst cen nepochybně povede v Evropě k „sociálnímu napětí“.     

Z trhů a burz 

Akcie v Evropě i USA posílily

Americké akcie ve středu zdražily. Investory uklidnilo zveřejnění zápisu z květnového jednání americké centrální banky Fed. Dařilo se například cenným papírům společností Tesla, Microsoft či Amazon. Dow Jonesův index vzrostl o 0,6 procenta. Širší S&P 500 přidal 0,95 procenta a technologický Nasdaq Composite se zvýšil o 1,51 procenta. Za včerejšek posílily také všechny hlavní trhy v západní Evropě, které táhl vzhůru především energetický sektor. Panevropský STOXX Europe 600 a německý DAX shodně stouply o 0,63 procenta. Britský ukazatel FTSE 100 zpevnil o 0,51 procenta. Francouzský CAC 40 si polepšil o 0,73 procenta a nizozemský AEX uzavřel v zisku 0,62 procenta.    

TotalEnergies investuje do čistých zdrojů

Francouzská společnost TotalEnergies, zaměřená na zpracování ropy, expanduje na trhu s obnovitelnou energií ve Spojených státech. Podnik se dohodl s americkým investičním fondem Global Infrastructure Partners na koupi padesátiprocentního podílu ve firmě Clearway Energy Group. Ta je v USA pátým největším hráčem na trhu s energií z obnovitelných zdrojů. TotalEnergies za podíl zaplatí 1,6 miliardy dolarů, skoro 37 miliard korun. Pro francouzskou společnost se jedná o dosud největší akvizici v oblasti amerických alternativních zdrojů energie. Akcie TotalEnergies ve středu zpevnily o 2,86 procenta na 53,95 eura za kus.    

Video dne

Vesmírná loď Starliner od americké společnosti Boeing se vrátila na Zemi. Na palubě lodi, která uskutečnila zkušební let a v budoucnosti by měla sloužit jako taxi pro astronauty, byla jen figurína. Podle představitelů NASA byl let „mimořádně úspěšný“.

Stane se dnes

  • Proběhne jednání ministrů energetiky a ochrany klimatu ze států skupiny G7 čili sedmi nejrozvinutějších ekonomik světa.
  • V Davosu končí Světové ekonomické fórum. Na závěr konference promluví například německý kancléř Olaf Scholz či kyjevský starosta Vitalij Kličko.
  • Rada bezpečnosti OSN projedná zpřísnění hospodářských sankcí proti Severní Koreji po středečních raketových testech v této východoasijské zemi s diktátorským režimem.
  • V Mnichově začíná Světový kongres Ujgurů, národnostní menšiny žijící hlavně v autonomní oblasti Sin-ťiang na východě Číny, která dlouhodobě čelí útlaku tamní vlády. 
  • V Moskvě se koná mimořádné zasedání ruské centrální banky k měnové politice.
  • Francouzsko-česká obchodní komora udělí ceny francouzským firmám, které výrazně uspěly na českém trhu a přispěly k jeho rozvoji.