Zastánci brexitu se dostali do vedení, rozhodne Anglie | E15.cz

Zastánci brexitu se dostali do vedení, rozhodne Anglie

Příznivci hnutí Leave.EU slaví první vítězství
Příznivci hnutí Leave.EU slaví první vítězství
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do čela průběžných výsledků britského referenda o budoucnosti členství v Evropské unii se opět dostali zastánci brexitu, tedy odchodu Londýna z evropského bloku. Po sečtení 188 z 382 volebních obvodů vedou s 50,9 procenty hlasů. Podle některých komentátorů by mohli náskok udržet a v hlasování zvítězit, jasno ale zatím stále není. Sečteno dosud bylo přes 14,8 milionu hlasů. Podle odhadů zvítězí ten tábor, který získá přes 16,4 milionu hlasů.

Podle BBC politolog John Curtice uvedl, že ještě není rozhodnuto, ale Leave (Odchod) jsou favorité. Podle odhadů Curtice činila celková volební účast v referendu 72 procent. Volební účast v Británii nad 70 procent byla naposledy v roce 1997.

Jako první byly sečteny hlasovací lístky v britském zámořském území Gibraltaru, kde s drtivou převahou 95,9 procenta hlasů zvítězili zastánci unie. Krátce poté následovaly skotské souostroví Orkneje, Newcastle, Sunderland a Clackmannanshire.

První vítězství příznivci brexitu, tedy odchodu z EU, zaznamenali v Sunderlandu s 61,3 procenta voličů. Vítězství brexitu v Sunderlandu se očekávalo, ne však tak výrazné. Pro odluku s Bruselem se vyslovili také voliči v obvodech Anglesey, Basildon, Brentwood, Bury, Harlow či Middlesbrough.

Prounijní voliči zvítězili například v Oxfordu, kde získali 70,3 procenta hlasů, v londýnském City se 75,3 procentem, Clackmannanshiru, Dundee, na Shetlandských ostrovech či v Stirlingu.

Skotsko: jednoznačně pro setrvání v EU

Jasně prounijní je Skotsko. V Glasgow získali zastánci unie 66,6 procenta voličů, účast pak činila 56,2 procenta. Také ve třetím největším skotském městě Aberdeenu se raduje prounijní tábor, obdržel 61,1 procenta hlasů. Na výsledky z Edinburghu se zatím čeká.

Prounijní je prozatím s výjimkou obvodu Barking a Dagenham také Londýn. Zastánci britského členství v EU pohodlně s 58,2 procentem hlasů zvítězili i v Liverpoolu. Volební účast v tomto významné přístavním městě na severozápadě Anglie činila 64 procent.

Volební výsledky v 5:00 SEČ

Volební mapa v čase 5:00 SEČ Autor: Repro BBC.com

Sázková kancelář Betfair výrazně navýšila pravděpodobnost vítězství zastánců brexitu, nyní s ním počítá na 79 procent, o něco dříve během dnešní noci to bylo 51 procent.

Hlasování v referendu skončilo ve čtvrtek ve 23:00 SELČ, jasno o výsledcích by mělo být dnes ráno.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video