Zeman v OSN vyzve ke společnému tažení proti Islámskému státu | E15.cz

Zeman v OSN vyzve ke společnému tažení proti Islámskému státu

Prezident Miloš Zeman během „nekonečné“ tiskové konference
Prezident Miloš Zeman během „nekonečné“ tiskové konference
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Český prezident Miloš Zeman v sobotu odlétá na čtyřdenní návštěvu New Yorku, jejímž vrcholem bude projev ve Valném shromáždění OSN u příležitosti 70. výročí vzniku Organizace spojených států. Zeman v posledních měsících opakovaně prohlašoval, že tématem jeho vystoupení bude společný boj proti radikální organizaci Islámský stát, která ovládá značné oblasti v Sýrii a Iráku.

Český prezident ve čtvrtek ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku, kde byl nedávno otevřen uprchlický tábor, zopakoval, že na Valném shromáždění OSN řekne nejen to, že Islámský stát je špatný, ale chce hovořit i o tom, jak s ním konkrétně bojovat. Podle dřívějších prohlášení chce český prezident navrhnout vznik společné protiteroristické jednotky pod záštitou Rady bezpečnosti OSN. Pro vytvoření takovéto jednotky zamýšlí Zeman vyzvat ke spolupráci Spojené státy, Evropskou unii, Rusko a Čínu.

Projev přednese Zeman na závěr své návštěvy New Yorku, jeho vystoupení je plánováno na úterý 18:00 místního času (půlnoc z úterý na středu SELČ). Po asi 15minutovém projevu je v plánu ještě krátké setkání s generálním tajemníkem OSN, po kterém bude následovat odjezd na letiště a odlet do Prahy.

Návštěvě OSN vyčlenil Zeman ve svém programu také pondělí, kdy slaví 71. narozeniny a kdy začne všeobecná rozprava 70. zasedání Valného shromáždění OSN. Během tohoto dne v plénu po generálním tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi vystoupí mezi jinými prezident Spojených států Barack Obama, hlava ruského státu Vladimir Putin či francouzský prezident François Hollande.

V plánu je prý jednání se syrskou diplomacií

Na okraj zasedání se Zeman sejde s chorvatskou prezidentskou Kolindou Grabarovou Kitarovičovou a předsedou thajské vlády Prajutchem Čan-Očou. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se Zeman setká také s nejmenovanými syrskými diplomaty, v této souvislosti se spekuluje o možném jednání se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualimem. Večer se pak zúčastní recepce pořádané americkým prezidentem Obamou. Pracovní schůzka Zemana s Obamou plánována není.

Do New Yorku přiletí Zeman v sobotu večer místního času, pracovní programu mu proto začne v neděli. Dopoledne se sejde se zástupci českých firem, které v regionu působí, zbytek dne pak vyhradí krajanům. S nimi se setká na palubě lodi při plavbě kolem Manhattanu. Později odpoledne zhlédne představení žáků české školy v České národní budově.

V plánu je rovněž návštěva památníku teroristických útoků na USA z 11. září 2001. Uctít památku obětí chce Zeman v úterý před projevem ve Valném shromáždění OSN.

Sobotka se Zaorálkem míří do New Yorku také

V době Zemanovy cesty bude v New Yorku pobývat také český premiér Bohuslav Sobotka, který se v úterý na okraj Valného shromáždění OSN zúčastní summitu o boji proti Islámském státu, terorismu a násilnému extremismu. V OSN bude rovněž ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který ve středu přilétá na tři dny do Washingtonu, kde vystoupí na výročním Strategickém fóru názorového střediska Center for European Policy Analysis.

Letos Zeman cestuje do Spojených států podruhé. V březnu se zúčastnil konference Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC), kde v projevu podpořil Izraelce a vyslovil se pro koordinovanou akci mezinárodního společenství proti islámskému terorismu. Na konferenci se tehdy Zeman setkal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, s žádnými vysokými americkými vládními činiteli se však nesešel. Žádné takové jednání není plánované ani nyní.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video