Země EU odsouhlasily prodloužení kontrol uvnitř Schengenu

Kontrola kamionů, ilustrační foto

Kontrola kamionů, ilustrační foto Zdroj: ctk

Kontroly na některých vnitřních hranicích schengenského prostoru budou moci být prodlouženy až o dalšího půl roku. Příslušný návrh Evropské komise potvrdily členské země osmadvacítky. Věc se týká Německa, Rakouska, Švédska, Dánska a přidruženého Norska, které už kontroly kvůli migrační krizi zavedly a bez nynějšího rozhodnutí by s nimi musely přestat.

Komise prodloužení navrhla 4. května na základě zjištění, že Řecko nedokázalo ve stanovené tříměsíční lhůtě odstranit závažné nedostatky v kontrole vnějších hranic EU. Balkánská země sloužila v minulých měsících jako hlavní vstupní brána do Evropy pro tisíce migrantů připlouvajících především z Turecka. Kvůli migrační vlně zavedly loni některé státy unie dočasně kontroly na hranicích. Podle pravidel, která k tomu využily, je ale mohly prodlužovat jen do určité doby. Pro Norsko, Německo či Rakousko by termín vypršel v příštích dnech.

Nyní použité řešení umožňuje po šesti měsících kontroly v případě potřeby opět o dalších šest měsíců prodloužit, nejdéle ovšem dohromady na dva roky. Evropská komise přitom před časem prezentovala plán, jehož cílem je obnovit plné fungování schengenského prostoru bez kontrol na hranicích do konce letošního roku.

Dnešní rozhodní Rady EU se týká konkrétně hranic Rakouska s Maďarskem a Slovinskem, Německa s Rakouskem, dánských pozemních i námořních hranic s Německem, kontrol ve švédských přístavech na jihu země a na mostě přes úžinu Öresund a v norských přístavech a na lodních spojích do Německa, Dánska a Švédska.