Zemřel král blues B.B. King, bylo mu 89 let | E15.cz

Zemřel král blues B.B. King, bylo mu 89 let

B.B. King
B.B. King
• 
ZDROJ: Tom Beetz, Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ve věku 89 let zemřel americký kytarista, zpěvák a skladatel B.B. King, považovaný za krále blues. Zemřel v Las Vegas, kde v poslední době žil. Riley B. King, jak zní jeho skutečné jméno, byl v poslední době vážně nemocný. Během své téměř sedmdesátileté kariéry vydal desítky alb. Několikrát vystupoval i v České republice.

Rodák z města Itta Bena ve státě Mississippi je ikonou americké hudby, stejně jako jeho kytary Gibson Lucille. Prodal miliony desek. V žebříčku nejlepších kytaristů magazínu Rolling Stone z roku 2011 se umístil na šestém místě.

Král blues B. B. King: Proč legendární zpěvák narozený na bavlnových plantážích svým kytarám říkal Lucille? >>>

Patnáctinásobný držitel hudebních cen Grammy dokázal blues okořenit prvky jazzu, swingu nebo popu a ovlivnit generace rockových kytaristů, jako byli nebo jsou Eric Clapton, Buddy Guy, Jimi Hendrix, Keith Richards nebo Stevie Ray Vaughan. S Claptonem v roce 2000 natočil album Riding With the King. Novou generaci fanoušků oslovil v roce 1998, když s irskou kapelou U2 natočil singl When Love Comes to Town.

Typický pro Kingův styl je vibrato, do něhož rozechvíval kytarové struny levou rukou, a hluboký znělý hlas. Mezi jeho nejznámější písně patří The Thrill Is Gone, You Know I Love You, Woke Up This Morning, Please Love Me, When My Heart Beats like a Hammer nebo Whole Lotta Love.

V Praze B.B. King vystoupil v dubnu roku 1998 společně s českým bluesovým kytaristou Lubošem Andrštem. Spolupráci si zopakovali v červenci 2000 ve zlínském klubu Golem. King byl dvakrát ženatý a měl údajně dohromady 15 biologických a adoptivních dětí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video