Žirinovskij nabízí Polsku část Ukrajiny. „Výplod choré mysli,“ říká Varšava | E15.cz

Žirinovskij nabízí Polsku část Ukrajiny. „Výplod choré mysli,“ říká Varšava

Vladimir Žirinovskij
Vladimir Žirinovskij
• 
ZDROJ: Maiakinfo CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commmons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polsko dostalo z Ruska nabídku na přerozdělení Ukrajiny. Polské ministerstvo vnitra obdrželo podle televize TVP oficiální dopis z ruské Státní dumy, tedy dolní sněmovny parlamentu, ve kterém její místopředseda Vladimir Žirinovskij navrhuje Varšavě připojení pěti západních ukrajinských oblastí k Polsku.

Poradce polského prezidenta Tomasz Nałęcz to podle portálu gazeta.pl označil za výplod choré mysli. Žirinovskij, který platí za bouřliváka ruské politické scény, o územním rozšíření Polska hovořil v souvislosti s krizí na Ukrajině již dříve během března.

„Jsou to tak podivné návrhy, že je nikdo nebere vážně,“ prohlásil mluvčí polského ministerstva zahraničí Marcin Wojciechowski. Ten podle gazeta.pl potvrdil informaci TVP o tom, že Varšava skutečně dopis o přerozdělení Ukrajiny dostala. Wojciechowski dodal, že Žirinovskij obdrží zdvořilostní odpověď bez jakékoli zmínky o obsahu svého listu.

Polsko by podle šéfa ruských nacionalistů Žirinovského mělo následovat ruské šlépěje a požadovat na Ukrajině „odstoupení neukrajinských teritorií“. Navrhuje proto, aby se Poláci v referendu vyslovili, zda k republice připojit Volyňskou, Lvovskou, Ternopilskou, Ivano-Frankivskou a Rivnenskou oblast na západě Ukrajiny. Obdobné návrhy prý dostaly i Rumunsko s Maďarskem, které by měly získat Černivickou a Zakarpatskou oblast.

Z nynější Ukrajiny by tak po připojení východních ruskojazyčných regionů k Rusku zůstala podle Žirinovského jen centrální „ukrajinská“ část.

Výplod choré mysli

Podle Nałęcze je pobuřující nabízet Polsku takovéto změny hranic na úkor spřátelené země. „To může napadnout jen chorou mysl,“ dodal poradce polského prezidenta s tím, že na dopis by se měl podívat psychiatr.

Polsko samo má historickou zkušenost s rozdělením své země, ke které v minulosti několikrát došlo. Za takzvané čtvrté dělení Polska je označován pakt Molotov-Ribbentrop, kterým si sovětský diktátor Josif Stalin s vůdcem nacistického Německa Adolfem Hitlerem rozdělili východní Evropu.

Bývalá východní území Varšava po druhé světové válce od Sovětského svazu již nezískala, náhradou obdržela tehdejší východní německé oblasti.

EU počítá možné ztráty, sankce vůči Rusku jsou zatím nepravděpodobné

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video