Zpátky do práce. Stávka proti prodeji PPC je v Řecku nelegální | e15.cz

Zpátky do práce. Stávka proti prodeji PPC je v Řecku nelegální

Athény, Řecko
Athény, Řecko
• 
ZDROJ: (CC BY-SA 2.0: Titanas via Flickr

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecká vláda nařídila zaměstnancům v elektrárenském sektoru návrat do práce a ukončení stávky, kterou soud označil za nezákonnou. Úřad pohrozil státním zaměstnancům zatčením v případě, že budou v protestu pokračovat.

Pracovníci elektrárenského průmyslu protestují proti plánům na částečnou privatizaci státní energetické společnosti PPC. Jak zareagují na vládní požadavek, rozhodnou odboráři na své dnešní odpolední schůzi.

Protest tento týden způsobil výpadky v dodávkách elektřiny po celé zemi. Stávkujícím se nelíbí návrh zákona, který by umožnil prodej téměř třetinového podílu v PPC konkurenci. Mají strach, že tento krok povede k rušení pracovních míst a zdražování elektřiny, napsala agentura Reuters.

Největší odborová organizace zaměstnanců v energetice bude na dnešní schůzi řešit, jak na požadavek vlády zareaguje. Radikální celořecká odborová organizace PAME sdružující téměř milion lidí plánuje na dnešek protestní pochod Aténami na podporu elektrárenských pracovníků.

Výpadky elektřiny nás v turistické sezoně poškodí, tvrdí vláda

Vláda se obává, že problémy s dodávkami elektřiny na začátku letní turistické sezony poškodí image země u zahraničních návštěvníků. Cestovní ruch je klíčovou součástí řecké ekonomiky, která se nyní začíná zotavovat z dlouhé recese. Turistika se podílí zhruba 17 procenty na ekonomickém výkonu a 20 procenty na zaměstnanosti v zemi.

Chystanou privatizaci státního energetického podniku kabinet hájí. „Od prvního dne je a stále zůstává záměrem vlády ochrana veřejných zájmů. V demokracii musí všichni respektovat zákon a nařízení soudu,“ uvedla mluvčí vlády Sofia Voultepsiová v prohlášení doprovázejícím nařízení návratu do práce.

Vláda vlastní 51 procent PPC a plánuje prodat 30 procent akcií. PPC vyrábí zhruba dvě třetiny elektřiny v zemi a kontroluje téměř celý maloobchodní trh.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery