Ztráta pro Islámský stát: Američané zřejmě zabili jeho velitele v Libyi | E15.cz

Ztráta pro Islámský stát: Američané zřejmě zabili jeho velitele v Libyi

Bojovníci Islámského státu
Bojovníci Islámského státu
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Při leteckém úderu americké armády byl zřejmě zabit velitel radikální skupiny Islámský stát (IS) v Libyi. Uvedli to činitelé amerického ministerstva obrany. Šlo o první letecký úder namířený proti veliteli této radikální organizace v Libyi.

Mluvčí Pentagonu Peter Cook uvedl, že páteční úder byl namířen proti Visámu Zubajdímu, známému také pod jménem abú Nabíl Anbarí. Tento bývalý irácký policista podle amerických zpravodajských zdrojů velí skupině, která je nejsilnější odnoží IS mimo Sýrii a Irák. Do Libye jej v roce 2014 vyslal vůdce IS abú Bakr Bagdádí, aby tam vybudoval skupinu přidruženou k tomuto radikálnímu sunnitskému hnutí.

Nejmenovaný činitel americké obrany podle agentury AP uvedl, že útok se plánoval už nějakou dobu a odehrál se krátce poté, co se v Paříži rozběhla série útoků, ke kterým se poté přihlásil IS.

Terčem leteckého úderu se stalo velitelské a kontrolní středisko ve východolibyjském městě Darná. Činitelé údajně výsledek úderu stále prověřují. Je ale vysoce pravděpodobné, že Nabíl byl při něm zabit, uvedl také americký činitel. Zdroje agentury Reuters uvedly, že leteckého úderu se zúčastnily dva stíhací letouny F-15.

Spojené státy už ve čtvrtek zaútočily v Sýrii na britského radikála Mohammeda Emwaziho přezdívaného světovými médii „džihádista John“. Pentagon nyní ověřuje, zda byl útok úspěšný.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video