Akcie v Evropě letos zpevnily o 22 procent, dařilo se bankám a technologiím

Burza v Amsterdamu. Ilustrační foto.

Burza v Amsterdamu. Ilustrační foto. Zdroj: Reuters

Akcie v Evropě za sebou mají úspěšný rok, jejich hlavní index zpevnil asi o 22 procent. Je to druhý nejlepší výsledek od roku 2009, kdy se svět vzpamatovával z globální finanční krize. Dnes je obchodování slabé, protože v Německu, Itálii nebo ve Španělsku jsou trhy zavřené.

Krátce po poledni se panevropský index STOXX Europe 600 pohyboval kolem 487,95 bodu, což byl proti čtvrtečnímu závěru pokles o méně než desetinu procenta. Indikátor sleduje pohyb indexů na burzách v největších zemích Evropy, včetně Británie, Norska a Švýcarska, které nejsou členy Evropské unie.

V letošním roce se dařilo zejména technologickým titulům či bankám. Závěr roku ale poznamenaly obavy z koronavirové varianty omikron a jejich dopadů na vývoj globální ekonomiky v příštím roce. Z toho důvodu také dnes nejvíce ztrácely hlavně akcie firem z cestovního ruchu.

Kvůli zhoršené epidemické situaci organizátoři v mnoha zemích odvolali novoroční oslavy. Přelom roku se tak už podruhé nese ve znamení omezených nebo žádných veřejných akcí, před rokem byla situace kvůli pandemii covidu-19 podobná.

Navzdory pandemii ale v letošním roce zpevnily všechny hlavní sektory, které panevropský index STOXX Europe 600 sleduje. Banky a technologické tituly si vedly nejlépe, za rok přidal každý z těchto sektorů kolem 34 procent. Naopak akcie firem z odvětví cestovního ruchu, na které pandemie doléhá nejvíce, si vedly nejhůř. Za rok zpevnily jen asi o čtyři procenta.

Do čeho investovat?

Video placeholde
Investice roku 2021: Komodity, akcie, kryptoměny i dluhopisy • Videohub

„Záchranné programy v souvislosti s pandemií umožnily evropským bankám absorbovat šok vyvolaný poklesem ekonomické aktivity na začátku tohoto roku,“ uvedl šéf výzkumu ve společnosti JFD Group Charalambos Pissouros. „Když prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová říká, že je nepravděpodobné, že v roce 2022 začne ECB zvyšovat úrokové sazby, mohou z toho evropské banky i nadále těžit,“ cituje ho agentura Reuters.

Příznivý je i výhled pro technologické firmy, kde jich mnoho má prospěch z práce z domova, ke které kvůli pandemii přistoupilo mnoho zaměstnavatelů. Horší časy naopak mohou zažít firmy z odvětví, jako je výroba stavebních materiálů, automobilů a potravin a nápojů. Na jejich hospodaření může mít vliv další zpřísňování měnové politiky, které avizovaly centrální banky ve více zemích.

Zatímco burzy v Německu, Itálii nebo Španělsku jsou dnes zavřené úplně, na burzách v Londýně či Paříži končí obchodování dřív než obvykle.