Akciové společnosti s monistickým systémem přicházejí o statutárního ředitele | E15.cz

Akciové společnosti s monistickým systémem přicházejí o statutárního ředitele

Právo, ilustrační foto.
Právo, ilustrační foto.
• 
ZDROJ: Shutterstock

oka

Novela zákona o obchodních korporacích od příštího roku zásadně změní monistický model řízení akciových společností, jelikož ruší zcela funkci statutárního ředitele a jediným voleným orgánem akciové společnosti se stane správní rada. Podle odborníků z advokátní kanceláře Havel & Partners to pro společnosti znamená řadu změn, na které by se měly připravit.

Dle současné právní úpravy fungují v akciové společnosti s monistickým systémem dva volené orgány, a to statutární ředitel a správní rada. Odborníci však namítají, že takový model vlastně monistickému pojetí příliš neodpovídá, naopak se kvůli existenci dvou volených orgánů spíš přibližuje systému dualistickému.

Novela tak od příštího roku monistický model řízení společností upravuje tak, aby odpovídal jeho tradičnímu pojetí známému z právních řádů jiných evropských států. Nově tedy zákon ruší kompletně orgán statutárního ředitele a stanovuje, že jediným voleným orgánem akciové společnosti s monistickým systémem řízení je správní rada.

Přístup k veškerému digitálnímu obsahu

Předplatit E15 Premium

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.