Americká ekonomika nabírá tempo, vzrostla o téměř tři procenta. Nejvíce za dva roky | E15.cz

Americká ekonomika nabírá tempo, vzrostla o téměř tři procenta. Nejvíce za dva roky

ČTK

Americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí nejrychleji za dva roky. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 2,9 procenta po růstu o 1,4 procenta v předchozích třech měsících. Ekonomiku podpořil růst vývozu a oživení tvorby zásob, které vyrovnaly zpomalení růstu výdajů spotřebitelů.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali zvýšení HDP jen o 2,5 procenta. Navzdory zpomalení růstu spotřebitelských výdajů by údaje za třetí čtvrtletí mohly rozptýlit veškeré obavy, že americkou ekonomiku ohrožuje stagnace. Za první polovinu roku ekonomika rostlas v průměru o 1,1 procenta.

Výdaje spotřebitelů se zvýšily o 2,1 procenta a jejich růst tak zpomalil ze 4,3 procenta ve druhém čtvrtletí. Výdaje spotřebitelů tvoří více než dvě třetiny ekonomické aktivity USA.

Vývoz se zvýšil o deset procent, což by nejvyšší růst od konce roku 2013. Podniky pak zvýšily své výdaje, aby obnovily své zásoby, které klesly ve druhém čtvrtletí.

Trump zosobňuje obyčejné voliče, snaží se je oslovit srdcem, míní Putin

Investice v těžařském sektoru se však snížily o 31,5 procenta, i když jejich pokles zpomalil z 57,4 procenta v předchozím čtvrtletí. Snížily se také firemní investice do vybavení, a to již čtvrté čtvrtletí za sebou.

Růst amerického HDP koncem loňského roku výrazně zpomalil. Vývozce poškodil růst dolaru, který zdražil jejich produkty v zahraničí, a podniky kvůli slabším prodejům nezvyšovaly své zásoby. Díky stabilizaci dolaru v létě vývoz oživil a podniky opět začaly vytvářet zásoby. Solidní růst by měl pokračovat i ve čtvrtém čtvrtletí, napsala agentura AP.

Centrální banka USA (Fed) se při rozhodování o vývoji úrokových sazeb zaměřuje převážně na vývoj zaměstnanosti a inflace. Známky ekonomického posílení však podporují očekávání, že Fed se v prosinci rozhodne zvýšit úrokové sazby.

Příznivci Tesly jsou jako členové náboženské sekty, prohlásil exmanažer největších automobilek USA
Američané spálili za září nejvíce benzinu v historii. Úsporným trendům navzdory

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!