Akcie v USA po oznámení Trumpova plánu čínských cel prudce oslabily | E15.cz

Akcie v USA po oznámení Trumpova plánu čínských cel prudce oslabily

Americká burza cenných papírů se sídlem v New Yorku, ilustrační
Americká burza cenných papírů se sídlem v New Yorku, ilustrační
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK, paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Akcie ve Spojených státech dnes oslabily o téměř tři procenta. Šlo o největší jednodenní propad od 8. února. Reagovaly na zprávu, že americký prezident Donald Trump podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě 60 miliard dolarů (1,2 bilionu korun). To by mělo dopad na celosvětový obchod.

Index Dow Jones klesl o 2,93 procenta a uzavřel na 23.957.89 bodu. Index Standard & Poor's 500 oslabil o 2,52 procenta na 2643,69 bodu. Index technologického trhu Nasdaq odepsal 2,43 procenta na 7166,68 bodu.

"Američtí spotřebitelé pocítí vyšší ceny a američtí podnikatelé zase potenciálně silnější dolar a pravděpodobnou odvetu Číny," uvedl hlavní americký ekonom UniCredit Harm Bandhoz. Index strachu Vix se dostal nad svůj dlouhodobý průměr dvaceti bodů. 

Kdy cla vstoupí v platnost, zatím není jasné. Bílý dům uvedl, že úřad obchodního zmocněnce USA by měl během 15 dnů vytvořit seznam čínských produktů, na které by mohla být nová cla uvalena. Americké ministerstvo financí bude mít navíc za úkol navrhnout opatření, která by omezila čínské investice ve Spojených státech. Čína dostane prostor k reakci, čímž se má snížit riziko okamžitých odvetných opatření Pekingu. Ten již varoval, že podnikne "veškerá potřebná opatření" na svou obranu.

Na akciových trzích se nedařilo především velkým americkým průmyslovým podnikům. Boeing, Caterpillar nebo 3M, ztrácely tři až téměř šest procent. Užší průmyslový index Dow Jonesova indexu klesl o 600 bodů.

Pokles z výnosů amerických dluhopisů oslabil finanční sektor. Dále ztrácely akcie Facebooku. Jeho šéf Mark Zuckerberg uvedl, že bude s potěšením vypovídat před americkým Kongresem o kontroverzním nakládáním s daty uživatelů své sociální sítě.

Na devizových trzích v reakci na obavy z možné obchodní války a poklesu akciových trhů posiloval japonský jen považovaný za bezpečnou měnu. Vůči dolaru se vyšplhal na třítýdenní maximum. Z měsíčního minima se vzpamatoval dolarový index.

Kolem deváté hodiny středoevropského času dolar na japonský jen ztrácel 0,6 procenta na 105,38 japonského jenu. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ve stejnou dobu přidával 0,1 procenta na 89,39 bodu.

Autor: ČTK, paj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah