Technologičtí obři přišli za tři dny o více než bilion dolarů | e15.cz
Štítek Premium

Akciové trhy zažívají obrovský výprodej. Technologičtí obři přišli za tři dny o bilion dolarů

Lukáš Vojáček

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Utahování měnové politiky ve Spojených státech vyvolalo v posledních dnech obrovský výprodej na amerických akciových burzách. Index S&P 500 se od minulé středy propadl o sedm procent a poprvé od loňského března klesl pod 4000 bodů. Zároveň skončil v minusu už pátý týden v řadě. Takto dlouhou úroveň týdenních ztrát naposledy zaznamenal před jedenácti lety. 

Podobně je na tom i technologický benchmark Nasdaq Composite. Ten od minulého týdne oslabil zhruba o deset procent na 11 623,25 bodu. Nejvýraznější propad postihl právě velké technologické tituly, jejichž hodnota se za pouhé tři obchodní dny snížila o více než bilion dolarů, asi 24 bilionů korun.  

Například nejhodnotnější značka na světě – společnost Apple – ztratila za dané období přes 200 miliard dolarů. Takřka stejně strmý pád postihl také cenné papíry Tesly, Microsoftu či Amazonu. Investoři přelévali peníze do jiných odvětví, třeba do akcií potravinářských firem, jako je Campbell Soup nebo General Mills. Důvodů je hned několik. 

Jak bude vypadat investiční rok 2022?

Video se připravuje ...

Euforie opadla

„Hlavním faktorem je měnící se likviditní režim. Centrální banky zahajují agresivní cyklus zvedání úrokových sazeb. Ještě na začátku roku nebyly trhy na takový obrat vůbec připraveny,“ míní portfolio manažer makléřské společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah