Americké zásoby ropy rostou, cena Brentu je nejnižší za šest týdnů | e15.cz

Americké zásoby ropy rostou, cena Brentu je nejnižší za šest týdnů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Vicky Brock via Flickr (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světové ceny ropy pod tlakem zahlceného globálního trhu nadále klesají, severomořská ropa Brent sestoupila na minimum od počátku února. Trh později ztráty zmírnil pod vlivem oslabení amerického dolaru.

Cena Brentu kolem 17:20 SEČ ztratila asi 40 centů na 53,02 dolaru za barel a předtím se propadla až na 52,57 dolaru. Americká lehká ropa WTI oslabila stejným tempem na 43,50 dolaru a během dne sestoupila až na nové šestileté minimum 42,63 dolaru.

Ropu stlačují neustále rostoucí zásoby na americkém trhu, zprávy o nárůstu těžby v Libyi a možnost dohody mezi světovými mocnostmi a Íránem. „Členové kartelu OPEC vytrvale těží na vysoké úrovni a poptávka v Evropě a Číně jen stěží roste,“ řekl agentuře Reuters Kash Kamal z firmy Sucden Financial. „Trh je stále naladěn na pokles,“ dodal.

Produkce v Libyi i přes pokračující boje mezi milicemi a vládními silami nadále roste. V příštích dnech by měla země vyvézt z východních přístavů přes 1,2 milionu barelů ropy.

Komerční zásoby ropy v USA rostly minulý týden podle odhadů desátý týden za sebou na nová rekordní maxima. Pravidelné údaje zveřejní ve středu vládní Úřad pro energetické informace.

Trh znervózňují i vyhlídky na dohodu šesti mocností s Íránem o jeho jaderném programu. V takovém případě by se na trhu ve druhém pololetí ocitlo dodatečných milion barelů ropy denně, odhadují analytici německé Commerzbank.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery