Americký akciový index S&P 500 vystoupal na rekord. Pokořil hranici 5000 bodů

Wall Street

Wall Street Zdroj: Midjourney

Americký akciový index Standard & Poor's 500 v pátek poprvé uzavřel nad 5000 body. Mohly za to zisky firem s velkou kapitalizací, jako je výrobce čipů Nvidia. Investory také povzbudily údaje o silných výsledcích hospodaření a mírná revize loňských údajů o inflaci ve Spojených státech, která podpořila očekávání, že centrální banka USA (Fed) letos sníží úrokové sazby.

Index S&P 500 stoupl o 28,70 bodu, tedy 0,57 procenta, na 5026,61 bodu. Index Dow Jones však klesl o 54,64 bodu, neboli 0,14 procenta, na 38.671,69 bodu. Index technologického trhu Nasdaq vzrostl o 196,95 bodu, neboli 1,25 procenta, na 15.990,66 bodu, když během dne poprvé od listopadu 2021 vystoupil nad 16 tisíc bodů.

Za celý týden se S&P 500 zvýšil o 1,37 procenta. Dow Jones si připsal 0,04 procenta a Nasdaq posílil o 2,31 procenta.

„Index má za sebou snový začátek roku, když jeho hodnota vzrostla o více než pět procent. Za poslední rok pak o více než 20 procent a za pět let dokonce o téměř 85 procent, což je úctyhodný výkon vzhledem ke koronavirovému roku 2020 a výprodejům v roce 2022. Dlouhodobý průměrný roční výkon indexu je přitom kolem deseti procent,“ uvedl k růstu indexu S&P 500 analytik Purple Trading Petr Lajsek.

Akcie v USA podle něj těží hned z několika faktorů. Tím hlavním je neuvěřitelná jízda „velké sedmičky“, kam patří Apple, Microsoft, Alphabet, Meta, Amazon, Nvidia a Tesla. Pozitivní nálada na trzích je způsobena i extrémní silou americké ekonomiky. Letos by také měly v USA poměrně výrazně padat úrokové sazby, což by mohlo americké akcie dále podpořit. „Během roku 2024 tak může S&P 500 překonat i další mety. Bude však záležet na hospodářských výsledcích amerických společností. Ty však zatím vypadají pozitivně, zejména u technologických společností vidíme velmi zdravý růst,“ dodal Lajsek.

Akcie firmy Nvidia dnes stouply na nový rekord poté, co agentura Reuters informovala, že firma buduje novou divizi zaměřenou na navrhování čipů na míru, včetně pokročilých procesorů umělé inteligence. Zisky si připsaly také společnosti Microsoft, Amazon.com a Alphabet.

Výsledky hospodaření za poslední tři měsíce loňského roku již zveřejnily zhruba dvě třetiny firem z indexu S&P 500. Podle údajů firmy LSEG jich 81 procent překonalo očekávání, zatímco průměr z předchozích čtyři čtvrtletí je 76 procent. Dosavadní údaje také ukazují, že zisk firem za čtvrtletí stoupl o devět procent, na počátku roku analytici čekali růst jen o 4,7 procenta.

Ministerstvo práce v dnešní revidované zprávě uvedlo, že spotřebitelské ceny v prosinci rostly ve srovnání s předchozím měsícem méně, než se původně odhadovalo, základní inflace však zůstala mírně vyšší. Načasování snížení úrokových sazeb v USA tak nadále zůstává nejisté. Silné ekonomické údaje a komentáře některých představitelů Fedu v posledních dnech zmařily naděje na to, že by Fed začal snižovat úroky v březnu. Trhy tak nyní budou sledovat zprávu o inflaci za leden, která bude zveřejněna příští týden v úterý.

Americký dolar dnes mírně oslabil vůči koši předních světových měn. Za celý týden si však připsal zisky, již čtvrtý týden za sebou. Obchodníci snížili sázky na to, jak rychle by mohla japonská centrální banka zvýšit úrokové sazby a jak brzy je sníží Fed.