Buffettova Berkshire Hathaway má vysokou ztrátu, pociťuje problémy kolem Kraft Heinz | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Buffettova Berkshire Hathaway má vysokou ztrátu, pociťuje problémy kolem Kraft Heinz

ČTK

Americká investiční společnost Berkshire Hathaway má za čtvrté čtvrtletí čistou ztrátu 25,4 miliardy dolarů (572,5 miliardy korun), zatímco o rok dříve byla v zisku 32,6 miliardy dolarů. Nezvykle špatný výsledek odráží propad cen některých akcií z Buffettova portfolia a také potíže kolem potravinářského kolosu Kraft Heinz. Buffett to oznámil v dopise akcionářům. V příznivém výsledku z konce roku 2017 se ale z části odrazilo i snížení daní pro firmy.

Ztráta na akcii třídy A dosáhla 15 467 dolarů proti zisku 19 790 dolarů o rok dříve. Akcie v pátek uzavřely obchodování na burze v New Yorku se ztrátou 1,9 procenta na 302 tisíc dolarů za kus.

Výsledek za poslední čtvrtletí loňského roku zahrnuje také odpis 3,02 miliardy dolarů, který podle Buffetta „téměř zcela“ souvisí s akciemi Kraft Heinz. Berkshire Hathaway má v této potravinářské společnosti podíl 26,7 procenta. Kraft Heinz tento týden šokoval investory oznámením, že odepíše 15,4 miliardy dolarů a že ho kvůli účetním postupům vyšetřuje americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). Firma také výrazně snížila dividendu.

Buffett se v dopise akcionářům o nejnovějších potížích Kraft Heinz nezmiňuje. Akcie této firmy ale postupně oslabovaly prakticky celý loňský rok a po nejnovějším propadu jsou na svém historickém minimu.

Na provozní úrovni se ale Berkshire Hathaway dařilo. Provozní zisk totiž ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostl o 71 procent na 5,72 miliardy dolarů (129,1 miliardy korun).

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!