Cena ropy výrazně klesá. Zlevňuje ji silný dolar i protipandemická opatření v Číně

Cenu ropy ovlivňují i protipandemická opatření v Číně.

Cenu ropy ovlivňují i protipandemická opatření v Číně. Zdroj: Reuters

Ropa dnes na světových trzích výrazně zlevňuje. K poklesu její ceny přispívá silný dolar, obavy ze zpomalení růstu světové ekonomiky a také protipandemická opatření v Číně, která je největším světovým dovozcem ropy. Severomořský Brent se tak znovu propadl pod 100 dolarů za barel.

Kolem 18:30 SELČ vykazoval Brent pokles přibližně o sedm procent zhruba na 99,70 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI pak odepisovala 7,5 procenta zhruba na 96,30 dolaru za barel.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, dnes vystoupil na maximum od října 2002. Silnější americký dolar zdražuje ropu z pohledu držitelů jiných měn, což může omezit poptávku.

Na cenu ropy mělo vliv také obnovení protipandemických omezení v Číně. Mnoho čínských měst přijímá nová omezení, od uzavření podniků až po rozsáhlejší uzávěry ve snaze omezit výskyt nových infekcí vysoce nakažlivou koronavirovou subvariantou BA.5.2.1.

Americká ministryně financí Janet Yellenová je nyní v Asii, kde bude jednat o způsobech zpřísnění sankcí vůči Moskvě, včetně cenového stropu na ruskou ropu. Toto opatření by omezilo zisky kremelského režimu z prodeje ropy a pomohlo snížit ceny energií. Výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol uvedl, že případné cenové limity na ruskou ropu by měly zahrnovat i ropné produkty.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) předpokládá, že světová poptávka po ropě v příštím roce vzroste o 2,7 milionu barelů denně, což by bylo méně než letos. Volná kapacita tohoto ropného kartelu se nyní vyčerpává, většina producentů těží s využitím své maximální kapacity.