Ceny ropy míří postupně dolů, trh vyhodnocuje kroky OPECu | E15.cz

Ceny ropy míří postupně dolů, trh vyhodnocuje kroky OPECu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ceny ropy na světových trzích jsou dnes bez výraznějších změn, mají ale tendenci ještě mírně klesat. 

K výraznějšímu zotavení jim nepomohlo ani čtvrteční prohlášení Saudské Arábie, podle něhož Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) bude možná snižovat těžbu i po skončení prvního pololetí, kdy vyprší její současná dohoda.

Cena severomořské ropy Brent kolem 16:30 odepisovala zhruba 0,2 procenta a nacházela se v blízkosti 51,65 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ztrácela 0,1 procenta na 48,70 dolaru.

"Ani slabší dolar, ani tvrzení Saúdů, že udělají cokoli, aby se zásoby dostaly na zdravější úroveň, ke zvýšení nákupů moc nepomáhá," řekl agentuře Reuters analytik Timothy Evans ze společnosti Citi Futures v New Yorku. Saudská Arábie ve čtvrtek sdělila, že loňská dohoda členů OPEC a dalších zemí o omezení těžby v prvním pololetí bude možná prodloužena, pokud zásoby zůstanou nad dlouhodobým průměrem.

Vše o cenách ropy čtěte zde

Analytici upozorňují, že vyšších cen asi nebude možné dosáhnout bez významného snížení zásob na trhu. Momentálně se podle nich zdá, že ceny se po propadu za poslední dva týdny stabilizovaly na nižších hodnotách kolem 50 dolarů za barel.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.