Ceny ropy se již možná odrazily ode dna, tvrdí energetická agentura | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Ceny ropy se již možná odrazily ode dna, tvrdí energetická agentura

Ceny ropy se již možná odrazily ode dna, tvrdí energetická agentura
Ruský ropovod
• 
ZDROJ: Pixabay.com

ČTK

Světové ceny ropy se již možná odrazily ode dna, jejich další vývoj bude nicméně záviset na stavu globální ekonomiky. Agentuře Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Dodal, že za růstem cen stojí snižování těžby v zemích mimo kartel OPEC a výpadky produkce, ke kterým došlo například v Nigérii a Kuvajtu.

Cena severomořské ropy Brent se v pátek vyšplhala na letošní maximum 48,50 dolaru za barel. Začátkem roku se přitom poprvé za 12 let dostala pod hranici 30 dolarů za barel. Dolů ji tlačily obavy z převisu nabídky nad poptávkou. Tyto obavy sice polevily, cena Brentu však nadále zůstává hluboko pod úrovněmi z poloviny roku 2014, kdy se pohybovala v blízkosti 115 dolarů za barel.

Na otázku, zda se již ceny ropy odrazily ode dna, Birol odpověděl: „Mohlo by to tak být. Bude však záležet na tom, jak bude vypadat světová ekonomika. Za normálních ekonomických podmínek budou ceny směřovat spíše vzhůru než dolů“.

Graphical visualization of market data. Zdroj: ieconomics.com

Birol rovněž vyjádřil naději, že v příštím roce nastane oživení investic do těžby ropy po poklesu v letošním a loňském roce. Varoval, že pokud by se investice snížily třetím rokem za sebou, mohlo by to vést k prudkým nárůstům cen ropy, což by bylo nepříznivé pro spotřebitele.

Mezinárodní agentura pro energii byla založena v 70. letech, aby bránila západní státy dovážející ropu před kartelovou silou Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země OECD, mezi které patří i Česká republika.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!