Ceny ropy výrazně rostou, pomáhá jim vyjádření Ruska | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Ceny ropy výrazně rostou, pomáhá jim vyjádření Ruska

Ceny ropy výrazně rostou, pomáhá jim vyjádření Ruska
ropná rafinerie
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Světové ceny ropy zahájily nový týden výrazným růstem, k němuž přispěla zpráva, že Rusko je ochotno sejít se s činiteli z ostatních zemí, kde se těží ropa, aby společně projednali situaci na trhu. Ceny ropy i dalších komodit obchodovaných v dolarech podpořil také slabší kurz americké měny.

Severomořská ropa Brent kolem 17:45 SELČ vykazovala růst o 3,3 procenta na zhruba 49,70 USD za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) získávala 2,6 procenta na 46,70 USD.

Rusko je jedním ze tří největších světových těžařů ropy. Dnes uvedlo, že je připraveno setkat se se zástupci členských zemí ropného kartelu OPEC i s činiteli z nečlenských zemí k jednání o situaci na trhu, kdyby bylo takové setkání uspořádáno. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak řekl, že na konci října se chystá setkání ruských a saúdskoarabských činitelů.

Moskva v minulosti odmítala snížit těžbu ropy, aby podpořila její cenu. Těžba ropy v Rusku podle údajů ministerstva energetiky stoupla v září na nové postsovětské maximum. Rusko tak přispívá k současnému nadbytku ropy na trhu, což v posledních měsících tlačí cenu této strategické suroviny dolů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!