Česká firma Eurowag vydá akcie na londýnské burze za 200 milionů eur

Eurowag, který zaměstnává přes 650 lidí,  patří mezi pět největších firem ve svém oboru v Evropě. (na snímku kamionový park Eurowagu v Kozomíně na dálnici D8).

Eurowag, který zaměstnává přes 650 lidí, patří mezi pět největších firem ve svém oboru v Evropě. (na snímku kamionový park Eurowagu v Kozomíně na dálnici D8). Zdroj: Eurowag

Firmu Eurowag založil v roce 1995 pod názvem W.A.G. podnikatel Martin Vohánka, který podle časopisu Forbes patří s odhadovaným majetkem kolem 7,5 miliardy korun k nejbohatším Čechům.
2
Fotogalerie

Česká společnost Eurowag chce v Londýně vydat akcie zhruba za 200 milionů eur (asi 5,1 miliardy korun). Firma tak v dnešní zprávě určené Londýnské akciové burze  potvrdila dřívější spekulace médií. Plán předpokládá, že část akcií v primární veřejné nabídce (IPO) firma nově emituje, zbytek nabízených akcií bude z vlastnictví některých současných akcionářů.

O záměru už v květnu informovala s odkazem na své zdroje agentura Reuters. Ta v srpnu uvedla, že Eurowag má v úmyslu dosáhnout ocenění kolem dvou miliard eur.

Hlavními manažery úpisu jsou investiční banky Citigroup Global Markets, Morgan Stanley & Co a Jefferies International. Podílet na úpisu se budou také finanční domy Numis Securities a UBS. Finančním poradcem Eurowagu je společnost Rothschild & Co.

Firmu Eurowag založil v roce 1995 pod názvem W.A.G. podnikatel Martin Vohánka, který podle časopisu Forbes patří s odhadovaným majetkem kolem 7,5 miliardy korun k nejbohatším Čechům. Služby Eurowagu, které zahrnují tankování, mýtné, vracení daní, správu vozového parku či finanční služby, využívá přes 350 tisíc vozidel zhruba ve 30 zemích Evropy, Asie a Blízkého východu.

 

Eurowag loni hospodařil se ziskem před úroky, daní a odpisy (EBITDA) zhruba 57 milionů eur (1,45 miliardy korun), což byl proti předchozímu roku nárůst o 22 procent. Čisté tržby dosáhly 125,5 milionu eur (3,2 miliardy korun) a zisková marže 46 procent.

Vohanka má ve firmě podíl 59,1 procenta, dalších 32,67 procenta měla na konci loňského roku společnost soukromého kapitálu TA Associates.