Číňany láká jihoamerická měď, při nízkých cenách myslí na budoucnost | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Číňany láká jihoamerická měď, při nízkých cenách myslí na budoucnost

Číňany láká jihoamerická měď, při nízkých cenách myslí na budoucnost
Měď, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

Zdeněk Pečený

Druhá největší ekonomika bude pokračovat ve skupování měděných dolů, a to navzdory klesající ceně a nejistému vývoji. Čína se tak snaží do budoucna zajistit dostatek mědi. Jerry Ťiao, viceprezident společnosti Minmetals, která je v Číně druhým největším obchodníkem s mědí, na světové konferenci těžařů v chilském Santiagu uvedl: „Čína trpí nedostatkem nalezišť mědi. Jedinou cestou, jak si zajistit dostatek zdrojů, je jít do zahraničí.“ Krize těžařů Číně nahrává.

Největší těžařské společnosti chtějí vybrané doly kvůli poklesu cen prodávat, aby mohly alespoň trochu snížit své zadlužení a změnit svůj obchodní model zaměřený na širokou škálu komodit. Číňané budou mít brzy příležitosti k nákupu právě v Chile.
Švýcarský Glencore by se tam rád zbavil dolu Lomas Bayas a americký FreeportMcMoRan se snaží prodat svůj podíl v dole El Abra.

Minmetals již vlastní obří důl Las Bambas v Peru, který začal fungovat na počátku roku. „Takto velkých dolů je málo, vyprodukovat tunu mědi stojí stále více,“ uvedl na konferenci Ťiao. Právě tato jihoamerická země trpí poklesem zájmu o měď nejvíce. Nacházejí se tam tři z pěti největších měděných dolů na světě.

Cena mědi Zdroj: euroinvestor.com

Peruánské vládě to ale nyní dělá těžkou hlavu. Vláda při svých plánech počítala s cenou 2,35 dolaru za libru mědi. Cena za poslední rok ale klesla o čtvrtinu a nedávno se podívala i pod dva dolary, ačkoli se nad tuto hladinu již vrátila. Včera se měď prodávala za 2,08 dolaru.

Loni v prosinci Čínský výbor pro kontrolu a dohled nad státním majetkem uvedl, že se Minmetals spojí se stavební firmou Metallurgical Corp of China. To dá nové skupině kontrolu nad celým dodávkovým řetězcem od těžby přes zpracování až po výstavbu. Minmetals však pravděpodobně v boji o prodávané doly čeká konkurence nadnárodních těžařů BHP Billiton a Rio Tinto, kteří si zachovávají pozitivní pohled na vývoj cen mědi.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!