Diamant za půl miliardy: v Hongkongu může padnout aukční rekord | E15.cz

Diamant za půl miliardy: v Hongkongu může padnout aukční rekord

Bílý diamant mířící do hongkongské aukce
Bílý diamant mířící do hongkongské aukce
• 
ZDROJ: profimedia.cz

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na začátku října zamíří v Hongkongu do dražby vzácný diamant, který by se mohl prodat za více než 28 milionů dolarů (544 milionů korun). Pokud se to podaří, stane se nejdražším na veřejnosti prodaným bezbarvým drahým kamenem na světě.

Oválný kámen vážící 118,28 karátu, zařazený do barevné kategorie D, je největším z diamantů tohoto druhu, které se v aukci dosud objevily. Na prodej dosud byly pouze čtyři bíle diamanty podobné kvality, vážící více než sto karátů. Dražby se 7. října chopí aukční síň Sotheby’s, která tak oslaví 40 let svého působené v Asii.

Do aukce v Hongkongu půjde i největší kulatý modrý diamant nazvaný Premier Blue, vyvolávací cena činí 19 milionů dolarů.

Vzácné symboly neslouží jen jako symbol bohatství, za finanční krize se staly i oblíbeným „bezpečným přístavem“ pro investory. Barevné diamanty, kterých se vytěží jen 1,01 procenta, se obvykle vydraží za nejvyšší aukční ceny.

Spolu s růstem životní úrovně stoupá popularita diamantů i v Asii. Obzvláště v Indii poptávka v posledních měsících roste dvouciferným tempem. Vláda se totiž rozhodla omezit dovoz dosud oblíbeného zlata a opakovaně zvyšuje dovozní clo na tento drahý kov. Naposledy jej Indie zvýšila v úterý z osmi na deset procent.

Dobře se ale daří i dražbám v Hongkongu, který se stal asijským centrem obchodu s diamanty. „Čínská ekonomika sice zpomaluje, stále tu ale je řada sběratelů nejvyšší kategorie,“ řekl agentuře AFP asijská zástupce Sotheby’s Quek Chin Yeow.

Nejdražší diamanty světa prodané v aukci
Jméno Cena (v milionech dolarů) Popis
Graff Pink 45,6 24,78 karátu, čtvercový se zakulacenými rohy, růžový
Princie 39,3 34,65 karátu, ve tvaru „polštáře“, růžový
Winston Legacy 26,7 101,73 karátu, ve tvaru hrušky, bílý
Wittelsbach 24,3 35,56 karátu, ve tvaru „polštáře“, šedomodrý diamant ze 17. století
Perfect Pink 23,2 14,23 karátu, obdélníkový růžový diamant

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.