Dolar je nejsilnější za 11 let, naopak euro před jednáním ECB klesá | E15.cz

Dolar je nejsilnější za 11 let, naopak euro před jednáním ECB klesá

Dolar je nejsilnější za 11 let, naopak euro před jednáním ECB klesá
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Dennis Skley via Flickr

ČTK

Americký dolar se vyhoupl na nové jedenáctileté maximum vůči koši hlavních světových měn, zatímco euro vůči němu sestoupilo nejníže za šest týdnů. Obě hlavní měny tlačí do opačných směrů už delší dobu rostoucí rozdíly v úrocích a výnosech státních dluhopisů. K jejich dalšímu rozšíření patrně přispěje Evropská centrální banka (ECB), která se ve čtvrtek chystá oznámit podrobnosti svého programu podpůrných nákupů dluhopisů.

Euro vůči dolaru po 16:00 SEČ ztrácelo 0,1 procenta na 1,1190 dolaru. Dolarový index vůči koši šesti měn vystoupil až na 95,57 bodu, což bylo jeho maximum od září 2003.

Dolaru svědčí zejména to, že americká centrální banka (Fed) pravděpodobně už během tohoto roku začne se zvyšováním základních úrokových sazeb. Naopak ECB ještě dál zesiluje stimulaci ekonomiky a po snížení sazeb na minimum se nyní chystá spustit program skupování státních dluhopisů. To dál zvyšuje rozdíly ve výnosech dluhopisů ve prospěch amerických obligací.

Proti japonskému jenu ale dolar oslabil a sestoupil z počátečního třítýdenního maxima 120,27 jenu. Trh reagoval na to, že hospodářský poradce japonského premiéra řekl, že americká měna další růst neudrží.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!