Dolar výrazně oslabuje, reaguje na Trumpovy výroky | E15.cz

Dolar výrazně oslabuje, reaguje na Trumpovy výroky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dolar dnes na devizových trzích výrazně oslabuje a směřuje k nejhoršímu měsíčnímu výkonu od loňského března. Reaguje tak na komentář amerického prezidenta Donalda Trumpa, který řekl, že ostatní země manipulují kurzy svých měn, aby získaly konkurenční výhody. Trump už dříve naznačil, že dolar je podle něj příliš silný.

Kolem 17:30 SEČ euro vůči dolaru získávalo 0,8 procenta na 1,0794 dolarů (USD), k japonskému jenu (JPY) se kurz jednotné evropské měny téměř nezměnil a činil 121,69 JPY. Dolar vůči jenu ale ztrácel 0,8 procenta na 112,78 JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, odepisoval 0,7 procenta na 99,63 bodu.

Bezprostředně po prezidentových komentářích dolar k jenu odepisoval asi 1,5 procenta. Dostal se tak na 112,07 JPY, což je nejnižší hodnota od konce listopadu. Euro přidávalo jedno procento a dostalo se na 1,0801 USD, nejvyšší úroveň od 8. prosince.

Trump na dnešním setkání s řediteli velkých farmaceutických společností uvedl, že firmy přesouvají výrobu z USA kvůli tomu, že jiné země devalvují svou měnu. Trumpův komentář tak posílil dojem, že americká vláda bude chtít dolar oslabit. Ještě před Trumpovým komentářem hlavní obchodní poradce prezidenta Peter Navarro listu Financial Times řekl, že Německo využívá "hrubě podhodnoceného" eura k tomu, aby získalo výhody nad Spojenými státy a jeho vlastními partnery z Evropské unie.

O americkém dolaru čtěte zde

Navarrova slova přicházejí po nedávných komentářích prezidenta Trumpa a jeho kandidáta na ministra financí Stevena Mnuchina o přílišné síle dolaru ve vztahu k ostatním obchodním partnerům. Začátkem tohoto měsíce Trump v rozhovoru s listem The Wall Street Journal řekl, že dolar je příliš silný a že to Ameriku "zabíjí".

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah