Euro ztrácí, trh sleduje Řecko a chystá se na tamní referendum | E15.cz

Euro ztrácí, trh sleduje Řecko a chystá se na tamní referendum

Řecko
Řecko
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na devizovém trhu dnes euro ztrácelo k dolaru i některým dalším předním zahraničním měnám. Investoři se chystají na to, že země téměř jistě neuhradí Mezinárodnímu měnovému fondu včas dlužnou splátku. Ztráty ale brzdila nejistota před očekávaným nedělním referendem v Řecku a také spekulativní obchody.

Kolem 17. hodiny středoevropského času ztrácela jednotná evropská měna vůči dolaru zhruba 0,4 procenta na 1,119 USD. Vůči japonskému jenu euro odepisovalo 0,7 procenta na 136,69 JPY. Dolar k jenu se propadl až na 121,93 JPY, tedy na nejnižší hodnotu za pět týdnů. Naposledy ztrácel 0,2 procenta na 122,2 JPY.

Trh sleduje, jakým směrem se bude ubírat řecké veřejné mínění před ohlášeným nedělením referendem o podmínkách záchranného programu stanovených věřiteli Řecka. Dnes o půlnoci podle všeho vyprší prodloužený úvěrový program se zbývajícími penězi, na jejichž uvolnění se Řecko s věřiteli nedokázalo v uplynulých měsících dohodnout.

Vývoj kurzu EUR/USD za poslední rok:

„Za poklesem eura stojí zčásti fakt, že Atény neuhradí splatný dluh MMF,“ uvedl analytik Jason Leinwand ze společnosti Riverside Risk Advisors. Naděje na východisko z krize ale vzhledem k očekávanému referendu nemizí, což omezuje propad eura, sdělil také.

Jednotnou evropskou měnu podle analytiků opět nakupovali investoři, kteří předtím sázeli na její prudký pokles, jenž dnes ovšem nenastal. Euro po dramatickém víkendovém vývoji řecké krize v pondělí sestoupilo až na čtyřtýdenní minimum 1,0955 USD. Později se ale vzpamatovalo a dostalo se až na 1,1279 USD, tedy nejvyšší hodnotu za necelý týden.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah