Evropské akcie padají, trpí hlavně aerolinky | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Evropské akcie padají. Panevropský index se blíží čtyřletému minimu

Evropské akcie padají. Panevropský index se blíží čtyřletému minimu
Po rozhodnutí USA zakázat cesty z Evropy trpí hlavně akcie aerolinek
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Evropské akcie prudce oslabují, výrazně ztráceji hlavně aerolinky. Hlavní evropský index STOXX 600 je nejníže za téměř čtyři roky. Velmi výrazně klesají zejména aerolinky. Oznámený zákaz cestování z Evropy do Spojených států prohloubil obavy investorů z negativních dopadů nového typu koronaviru na ekonomiku.

Panevropský akciový index STOXX 600 kolem desáte dopolední ztrácel 6,3 procenta na zhruba 312 bodů. Index DAX burzy ve Frankfurtu nad Mohanem pak poprvé od července 2016 sestoupil pod psychologicky důležitou hranici deset tisíc bodů. Index londýnské burzy FTSE 100 klesl pod úrovně, na které se propadl po referendu o odchodu Británie z Evropské unie z června 2016.

Americký prezident Donald Trump ohlásil 30denní zákaz cestování z Evropy do USA, s výjimkou Británie. Omezení, které má v USA zpomalit šíření nového koronaviru, bude platit od páteční půlnoci. Pod velký tlak se proto dostaly akcie leteckých přepravců, například aerolinek Air France-KLM a Lufthansa.

Panevropský index STOXX 600 v posledních 12 měsících

Panevropský index STOXX 600Panevropský index STOXX 600Autor: Tradingeconomics.com

Prudce oslabuje i pražská burza, jejíž hlavní index PX po zahájení obchodů ztrácel přes pět procent a je pod 850 body. Ve středu se index poprvé od konce roku 2016 dostal pod hranici 900 bodů. Obavy z koronaviru naopak zvyšují poptávku po českých dluhopisech. Na středeční aukci prodalo české ministerstvo financí dvojnásobný objem státních dluhopisů oproti původnímu plánu. „Poptávka byla opět silná,“ řekl jeden z obchodníků.

Prudký pokles utrpěly rovněž asijské akciové trhy. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 klesl o 4,4 procenta na 18 559,63 bodu. To představuje jeho nejnižší závěrečnou hodnotu za téměř čtyři roky. Index australské akciové burzy S&P/ASX 200 se propadl dokonce o 7,4 procenta na 5304,60 bodu. Zaznamenal tak nejprudší pokles od globální finanční krize a obchodování uzavřel na nejnižší úrovni za více než tři roky.

Italská vláda nařídila zavřít obchody a bary

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!