GameStop prodá akcie za miliardu dolarů. Vynaloží je na internetový obchod

GameStop prodá 3,5 milionu akcií, aby získal peníze na rozšiřování aktivit

GameStop prodá 3,5 milionu akcií, aby získal peníze na rozšiřování aktivit Zdroj: Reuters

Americký prodejce videoher GameStop se rozhodl, že na burze prodá své akcie až za jednu miliardu dolarů (přes 22 miliard korun). Chce maximálně využít toho, že cena jeho akcií vlivem uživatelů sociální sítě Reddit od počátku roku do pondělí stoupla o bezmála tisíc procent. Společnost oznámila, že prodá 3,5 milionu akcií a získané peníze vynaloží na přechod k internetovému obchodu. Tuto změnu řídí miliardář a jeden z hlavních akcionářů firmy Ryan Cohen.

Akcie společnosti GameStop, řetězce kin AMC Entertainment a dalších podniků si v lednu připsaly stovky procent. Drobní investoři, kteří se sjednotili přes sociální síť Reddit, se tehdy střetli se zkušenými manažery hedgeových fondů disponujícími miliardami dolarů, kteří spekulovali na pokles cen.

AMC či aerolinky American Airlines už růstu svých akcií využily a některé prodaly, aby tak financovaly zotavení z dopadů pandemie covidu-19. GameStop v lednu uvedl, že plánuje prodat akcie za sto milionů dolarů. Nepodařilo se mu splnit všechny podmínky, tak teď původní program nahrazuje větším.

Trh očekává, že Cohen, spoluzakladatel internetového prodejce potřeb pro domácí mazlíčky Chewy, společnost GameStop posílí, a ta bude pod jeho vlivem v segmentu e-commerce konkurovat prodejcům, jako jsou Target, Walmart nebo Amazon.

Analytici Jefferies minulý měsíc cílovou cenu pro akcie GamesStop zvýšili na 175 z 15 dolarů. Krok zdůvodnili přechodem společnosti k internetovému prodeji.

Kolem 16:40 středoevropského letního času akcie GameStop odepisovaly zhruba 4,9 procenta.