Investoři skupují zlato. Cena drahého kovu je nejvýše od roku 2012 | e15.cz

Investoři skupují zlato. Cena drahého kovu je nejvýše od roku 2012

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zlato je nejvýše od roku 2012. Cena se během pátku vyšplhala mad 1750 dolarů za trojskou unci. Letošní minimum bylo kolem 1460 dolarů. Důvodem jsou nepolevující obavy z pandemie Covid-19, nervozita na trzích, ale navíc také problematické americko-čínské vztahy, uvedl analytik Golden Gate CZ Marek Brávník.

„Cenu zlata vyhnal nahoru i americký prezident Donald Trump. Ten se čtvrtek odpoledne odmítl setkat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem s odůvodněním, že je velmi zklamán liknavostí přístupu čínského vedení k pandemii Covid. Investoři v očekávání eskalace napětí a hrozbou dalších obchodních válek mezi USA a Čínou začaly přesouvat kapitál do bezpečného přístavu. Z toho důvodu oslabily akciové trhy a posílilo zlato,“ uvedl Brávník.

Cena zlata během dne vystoupila až na 1751,25 dolaru (téměř 45 tisíc korun) za troyskou unci (31,1 gramu). Později však o část zisků přišla. Kolem 21:00 SELČ tak vykazovala nárůst o 0,7 procenta na necelých 1742 dolarů za troyskou unci. Od začátku letošního roku si cena žlutého kovu připisuje přibližně 15 procent.

Zlato je považováno za bezpečnou investici v období politické či ekonomické nejistoty. Často také těží ze stimulačních opatření centrálních bank, protože ho investoři nakupují jako pojistku proti inflaci.

Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell tento týden varoval, že Spojené státy, které jsou největší ekonomikou světa, by v důsledku koronavirové krize mohly čelit dlouhodobějšímu hospodářskému útlumu. Slíbil, že Fed bude v boji proti ekonomickým dopadům koronaviru i nadále naplno využívat své nástroje.

„Lidé se zdráhají riskovat a budoucnost se zdá být dost nejistá,“ uvedl analytik Phil Streible ze společnosti Blue Line Futures. „Zlato poskytuje pocit bezpečí,“ dodal.

Jak na finanční trhy, tak do světové ekonomiky se za poslední týden opět vrátila vlna nervozity, souhlasil analytik Purple Trading Štěpán Hájek. Akciové indexy jsou pod tlakem komentářů o možné dlouhotrvající ztrátě dynamiky růstu americké ekonomiky a v některých asijských zemích opět začal růst počet nově nakažených koronavirem. To jsou podle něj pro investory signály, aby přesunuli své peníze do bezpečnějších přístavů, jako je zlato. Z dlouhodobějšího pohledu podporuje v růstu zlato bezprecedentní tisk peněz a úrokové sazby poblíž historických minim, dodal.

„Současná rovnováha na světových trzích je velmi křehká,“ doplnil ředitel Raiffeisen investiční společnosti Jaromír Sladkovský. Vnímání pomoci ze strany centrálních bank a vlád se postupně vyčerpává a nejistota ohledně návratu k silnému růstu světových ekonomik získává převahu. Trhy tak reagují velmi citlivě. „Pokud bude nejistota pokračovat, můžeme se brzy dočkat ceny přes 2000 USD za unci. Někteří analytici zmínili i 3000 dolarů, jakkoliv se to dnes může zdát utopistické,“ dodal.

Také stříbro nadále zpevňuje a od svých letošních minim kolem úrovně 12 USD za unci kontrakty s červnovým dodáním posílily až k dnešním 16 dolarům za trojskou unci. Za oživením ceny stříbra stojí zejména pozvolný rozjezd ekonomik po přestávce způsobené novým tipem koronaviru.

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah