Jaroslav Bukovský: Nejvýnosnější dividendová étéefka světa aneb víc chtít nelze

Dividendová ETF dokážou nabídnout i nečekaně vysoký výnos

Dividendová ETF dokážou nabídnout i nečekaně vysoký výnos Zdroj: Grafika e15

Na burzách proti sobě odnepaměti stojí dva nesmiřitelné tábory investorů, chcete-li spekulantů. Jeden z nich považuje slovo diverzifikace za jeden z nejvulgárnějších termínů investorského slovníku. Za slovo symbolizující zbabělost, nevzdělanost, absenci šestého a snad i sedmého smyslu pro spekulaci. Diverzifikující investoři jsou podle tohoto tábora lidé, kteří se celoživotně vzdali šance vydělat na burze větší množství peněz a kteří jsou do konce svých dní odsouzeni k tomu, aby tak maximálně drželi krok s inflací v těch dobrých letech, kdy ji centrální banky zrovna dokážou uřídit. 

Doporučení diverzifikovat podle nich dávají takoví experti, kteří svému oboru nerozumějí a nemají dokonce ani žádnou představivost, přičemž zoufalý nedostatek invence maskují totálním upřednostněním alespoň hypotetického bezpečí. Tento tábor „investorů“ sice na parketu prožije nezapomenutelné okamžiky, jejich úspory jim ovšem pro financování jejich drahého koníčku vydrží statisticky nanejvýše patnáct měsíců. Poté zapomínají na svět investic a stávají se sarkastickými glosátory burzovního dění. Absence úspor je navíc nutí změnit životní plány, odpískat hypotéku a jezdit dosavadním autem. 

Ne, nejsme stoupenci „krvavé“ diverzifikace exaktně počítané pomocí korelačních koeficientů. Ostatně i korelace mezi aktivy má svůj vývoj a někdy je až pozoruhodně nestálá. Myslíme si, že ale není od věci taková ta „malá domácí“ diverzifikace, třeba formou slovutných ETF. Ačkoli pro zapřisáhlé stock pickery má étéefko sex-appeal na úrovni pražského Jižního Města, i tato disciplína se dá pojmout jako pořádně divoké rodeo. Na jeden takový směr se dnes podíváme.

Řeč bude o étéefkách, která nabídla vysoký dividendový výnos. Ne, nemáme na mysli tři procenta, která alespoň prozatím dokážou porážet českou inflaci. Máme na mysli dividendově nejvýnosnější étéefka světa, která ukazují výnosy v desítkách procent. Ne, tento typ investic tak docela nenaplňuje „bezpečnostní“ poslání fondů ETF tak, jak je běžně vnímáno. Opírají se často o výbušnou strukturu portfolia, ale pokud by takový výnos vydržel… Tak by život alespoň ekonomicky vypadal úplně jinak. Klíčovým slovem dnes přitom budou opce. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!