Jen je na rekordní úrovni | E15.cz

Jen je na rekordní úrovni

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

tzv

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Investoři zneklidnění výhledem na summit, který by měl „vyřešit problémy“ eurozóny, raději nalili své peníze do japonského jenu. Ten od léta funguje – společně se švýcarským frankem – jako bezpečný přístav a investoři jeho hodnotu vztaženou k dolaru vyhnali na nejvyšší úroveň od druhé světové války.

Podle Lee Hardmana z Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ táhnou posilování japonské měny rovněž spekulace o dalším slábnutí ekonomiky Spojených států a nastartování dalšího kola kvantitativního uvolňování. Podle spekulací trhu bude americká centrální banka Fed o další vlně tištění peněz diskutovat první dva listopadové dny.

Americký dolar v letošním roce oslabil o 3,3 procenta, zatímco japonská měna posílila o 4,2 procenta.
Japonské centrální bance se silný jen nelíbí, na dnešním jednání bude zvažovat intervenci v podobě dalšího kola výkupu aktiv, jak agentuře Reuters sdělil nejmenovaný zdroj z banky.

Silný jen poškozuje exportéry, na kurz si v kvartálních výsledcích stěžovaly například japonské společnosti Canon, Fujitsu nebo Nissan. Země vycházejícího slunce se navíc ještě ne zcela zotavilo po ničivém zemětřesení a tsunami.

Posilování jenu během čtyřiceti let Autor: bloomberg

Autor: tzv

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah