Klientům padlého brokera Alpari zbývá víra, doplatili na kurz franku | E15.cz

Klientům padlého brokera Alpari zbývá víra, doplatili na kurz franku

Klientům padlého brokera Alpari zbývá víra, doplatili na kurz franku
Švýcarský frank
• 
ZDROJ: CC BY-NC-SA 2.0: davidpc_ via Flickr

Zdeněk Pečený

Insolvenčního správce padlého forexového obchodníka Alpari UK čekají ve čtvrtek náročná jednání s bývalými klienty. Nejtvrdší diskuze povede se zhruba tisícovkou klientů, kteří v době pádu brokera sázeli na růst švýcarského franku.

Společnost Alpari UK, která působila také na českém trhu, je jen jednou z několika obětí překvapivého lednového kroku Švýcarské centrální banky (SNB). Ta nečekaně oznámila, že přestává bránit kurz 1,2 franku za euro. To poslalo frank směrem vzhůru a firmu Alpari UK do propadliště dějin. Brokeři jsou totiž odpovědní za ztráty svých klientů, pokud manko přesáhne klientův zůstatek na účtu. To se v lednu v případě skokového posílení franku stalo ve velkém a následkem byl krach hned několika brokerů. Mezi padlými byly i Global Brokers NZ či FXCM. Druhý uvedený obchodník byl zachráněn 300 miliony dolarů od firmy Leucadia.

Jako insolvenční správce v případě Alpari působí společnost KPMG. Ta již zřídila webovou stránku, kde se mohou bývalí klienti přihlásit o peníze, a 83 tisíc tak již učinilo. Ti, kteří měli na svých obchodních účtech peníze a žádné otevřené obchody, by se ke svým penězům měli dostat bez větších problémů. Ve výrazně komplikovanější situaci jsou ti z klientů, kteří měli otevřené obchody se sázkou na růst či pokles švýcarského franku. Těch je přes tisíc.

Vysoké ztráty i zisky

Extrémní výkyvy hodnoty franku, který během minut posílil o 30 procent a pak zase oslabil, způsobily klientům Alpari vysoké ztráty i zisky. „Klientům byly obchody uzavřeny na různých kurzech,“ citovala britská média zdroj blízký vyjednávání. Nejtěžší bude se domluvit na jednotném kurzu pro vypořádání. „Nebude možné potěšit každého. Pokusíme se přijít s něčím přijatelným a férovým,“ dodal zdroj.

KPMG se minulý měsíc povedlo za několik milionů dolarů prodat duševní vlastnictví Alpari UK včetně jména firmě IP Holdings, což je firma napojená na původní ruské zakladatele Alpari.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!