Levné komodity srazily těžebního obra Glencore do ztráty 123 miliard | E15.cz

Levné komodity srazily těžebního obra Glencore do ztráty 123 miliard

Měděný důl Lomas Bayas v Chile společnosti Glencore
Měděný důl Lomas Bayas v Chile společnosti Glencore
• 
ZDROJ: Glencore

ČTK

Společnost Glencore, která je významným hráčem na trhu komodit, se kvůli klesajícím cenám surovin loni propadla do ztráty 4,96 miliardy dolarů (123,4 miliardy korun). Společnost dnes uvedla, že letos hodlá prodat více aktiv, než původně plánovala, a snížit zadlužení.

Čistý dluh Glencore v polovině loňského roku dosahoval téměř 30 miliard dolarů. Podle agentury Reuters tak patřil k největším v sektoru. Společnosti se jej za celý rok nakonec podařilo snížit o 15 procent na 25,9 miliardy dolarů. Doufá, že do konce letošního roku jej sníží na 17 až 18 miliard dolarů.

Glencore by se do konce tohoto roku chtěla zbavit majetku za čtyři až pět miliard dolarů. Původní cíl byl tři až čtyři miliardy dolarů. Kromě možného prodeje některých dolů doufá v dohodu o prodeji svého menšinového podílu v divizi zemědělských výrobků.

Glencore se podobně jako další těžaři potýká s propadem cen komodit jako meď či uhlí, které klesly na mnohaletá minima. Provozní zisk EBITDA těžební a průmyslové divize se loni propadl o 38 procent. Pro skupinu Glencore tak nabyly na významu její aktivity v oblasti prodeje. Provozní zisk EBITDA v této divizi sice loni klesl o 11 procent, jeho podíl na celkovém provozním zisku se ale zvýšil na 31 procent. V roce 2013 byl tento podíl pětinový.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.