MMF: Pokud Írán zastaví vývoz ropy, její cena stoupne až o 30 procent | e15.cz

MMF: Pokud Írán zastaví vývoz ropy, její cena stoupne až o 30 procent

ropná plošina - ilustrační foto
ropná plošina - ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cena ropy se může skokově zvýšit o 20 až 30 procent, pokud by se Írán rozhodl zastavit nebo jinak blokovat vývoz této komodity. V poznámkách určeným skupině největších světových ekonomik G20 na to upozorňuje Mezinárodní měnový fond (MMF). Cena ropy by se pak dostala k rekordnímu maximu, na němž byla v létě 2008. Tehdy se barel ropy prodával za téměř 150 dolarů.

O přerušení vývozu ropy z Íránu či z celého Perského zálivu se hovoří v souvislosti s ekonomickými sankcemi, které se na Írán rozhodly uvalit západní země. Reagují tak na snahu Íránu pokračovat v jaderném programu. Z Teheránu mezitím zazněly hrozby, že země je schopna zablokovat i Hormuzský průliv, kterým proplouvají tankery naložené ropou.

MMF varoval, že finanční sankce proti Íránu lze přirovnávat k ropnému embargu. V praxi by se projevily snížením objemu dodávek na trh přibližně o 1,5 milionu barelů ropy denně. Írán je pátým největším producentem ropy na světě.

Evropa se k uvalení embarga na dovoz Íránské ropy odhodlala v pondělí. Zákaz uzavírat nové kontrakty začal platit okamžitě, do poloviny letošního roku musí členské státy vypovědět stávající smlouvy. Závislost na íránské ropě se pokouší snížit i administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy. Vzhedem k blížícím se prezidentským volbám se to ale pokouší udělat bez zvýšení cen.

Cena ropy WTI v posledních pěti letech:

Cena ropy WTI v posledních pěti letechAutor: E15

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery