O levnou ropu je zájem, poptávka letos stoupne na pětileté maximum | E15.cz

O levnou ropu je zájem, poptávka letos stoupne na pětileté maximum

O levnou ropu je zájem, poptávka letos stoupne na pětileté maximum
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: David Wilson via Flickr (CC-BY 2.0)

ČTK

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zvýšila odhad letošního růstu celosvětové poptávky po ropě o 110 tisíc barelů na pětileté maximum 1,71 milionu barelů denně. V příštím roce pak růst poptávky zpomalí na 1,36 milionu barelů denně, oznámila agentura ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou.

IEA rovněž upozornila, že trh začíná být po dramatickém kolapsu cen za poslední rok napjatý. Pokles cen způsobil, že se těžba v mnoha částech světa snížila, avšak nízké ceny současně zvýšily poptávku po pohonných hmotách.

Ropný kartel OPEC v čele se Saúdskou Arábií se rozhodl chránit si podíl na trhu za jakoukoliv cenu. A tato politika se zřejmě začíná vyplácet. Pokles cen ropy způsobil, že byla ukončena nákladná a neefektivní těžba v mnoha částech světa, od Texasu přes Rusko až po Severní moře.

Graphical visualization of Brent Crude Oil

Propad cen ropy tak příští rok zřejmě sníží těžbu v zemích mimo ropný kartel o téměř 500 tisíc barelů denně, což je o téměř 300 tisíc barelů denně více, než IEA dosud uváděla, a nejvíce za dvě desetiletí. Dodávky americké ropy se mohou příští rok snížit až o 400 tisíc barelů denně, loni naopak o rekordních 1,7 milionu barelů vzrostly.

Díky dalšímu růstu poptávky a poklesu těžby v nečlenských zemích OPEC bude trh potřebovat více ropy právě od členů kartelu. IEA odhaduje, že OPEC bude muset příští rok vytěžit zhruba 31,3 milionu barelů denně, o půl milionu více, než činil dosavadní odhad.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!