OPEC: Objem ropy na trzích se příští rok opět zvýší | e15.cz

OPEC: Objem ropy na trzích se příští rok opět zvýší

Vídeňské sídlo organizace OPEC
Vídeňské sídlo organizace OPEC
• 
ZDROJ: Stepan Bruner, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýšila na příští rok odhad dodávek ropy ze zemí, které nejsou jejími členy. Podle kartelu se začne těžit z nových polí a těžaři z břidlic v USA jsou mnohem odolnější vůči levné ropě, než se čekalo. Zpráva naznačuje, že na trhu by tak v příštím rokem mohl být větší přebytek ropy.

Celá situace podle agentury Reuters zvyšuje tlak na členy kartelu i nečlenské země, které se snaží oživit jednání o omezení dodávek v době, kdy se cena ropy pohybuje kolem 47 dolarů za barel, což je polovina z úrovně z poloviny roku 2014.

OPEC revidoval odhad dodávek nečlenských zemí na roky 2016 a 2017 kvůli faktorům, jako zahájení těžby na kazašském poli Kašagan a nižšímu poklesu těžby z břidlic v USA, než se čekalo. V druhé polovině letošního roku má být těžba nečlenských zemí vyšší, než v první polovině. V příštím roce se pak dodávky nečlenských zemí mají zvýšit o 200 tisíc barelů denně. Předtím OPEC naopak čekal pokles o 150 tisíc dolarů denně. Revizi způsobil převážně dlouho odkládaný začátek těžby z pole Kašagan.

Poptávka po ropě z OPEC by příští rok měla v průměru činit 32,48 milionu barelů denně. Minulý měsíc čekal kartel poptávku po své ropě ve výši 33,01 milionu barelů. V srpnu členové OPEC vytěžili podle agentury Reuters 33,24 milionu barelů denně. Těžba klesla ve srovnání s červencem, kdy byla nejvyšší nejméně od roku 2008, o 23 tisíc barelů denně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah