Operace twist odstartovala výprodeje | E15.cz

Operace twist odstartovala výprodeje

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Investoři reagují na nový nástroj uvolněné měnové politiky americké centrální banky (Fed) tím, že opouštějí obchody, které profitovaly z oslabujícího dolaru a rostoucí inflace. Minulý čtvrtek spustili lavinu výprodejů. Obchodníci se zbavují ropy, zlata, na inflaci navázaných dluhopisů, akcií a dluhopisů rozvíjejících se zemí.

Spuštění operace twist tak značí odklon od předchozích dvou kol takzvaného kvantitativního uvolňování, při kterém Fed za nové peníze nakupoval vládní dluhopisy a další aktiva, a oslaboval tak dolar.

Nyní Fed prodává krátkodobé dluhopisy a místo nich nakupuje obligace s delší dobou splatnosti a hypoteční listiny ve snaze výrazně snížit úrokové sazby na trhu.

Většina analytiků je zajedno a myslí si, že Fed se opět snaží pomoci majitelům hypoték refinancovat za nižší úrokové sazby a rozloučit se s předešlou politikou, která oslabovala dolar, a tak nafoukla ceny finančních aktiv po celém světě.

Alan Ruskin z Deutsche Bank to okomentoval: „Trhy vyřkly svůj verdikt a bez dalšího tištění dolarů bude americká měna přirozeně posilovat.“ Priya Misra z Bank of America Merrill Lynch si myslí, že Fed dává jasně najevo, že chce podpořit refinancování hypoték.

Od ukončení druhého kola kvantitativního uvolňování na konci června zažily ceny většiny aktiv divokou jízdu a dolar profitoval ze svého statusu bezpečného přístavu. Prodejní tlak se zintenzivnil minulý týden, kdy Fed oznámil spuštění operace twist a jeho představitelé varovali před zhoršujícím se stavem globálního hospodářství.

Od skončení zasedání Fedu se americká ropa propadla z 86 dolarů za barel až pod 78 dolarů, nejníže za rok a půl. Výprodej akciových titulů nejlépe vykresluje celosvětový index FTSE All World, který od svých maxim v květnu spadl již o více než dvacet procent a technicky se dostal do takzvaného medvědího trhu. Zlato se včera před návratem nad hladinu 1600 dolarů propadlo až pod hranici 1550 dolarů za troyskou unci. Před týdnem se ještě prodávalo za 1800 dolarů.

„S kvantitativním uvolňováním skončil prodej dolaru a nákup komodit. Trend se nyní obrátil a bude pokračovat,“ myslí si Richard Gilhooly z TD Securities.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah