Oslabování měn může prohloubit mezinárodní spory, varuje MMF | E15.cz

Oslabování měn může prohloubit mezinárodní spory, varuje MMF

Dolary (ilustrační foto)
Dolary (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: 401(K) 2012 via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nadměrná závislost na oslabování měn s cílem podpořit domácí ekonomiku by mohla prohloubit globální spory ohledně devizových kurzů. Uvedla to výkonná ředitelka MMF Christine Lagardeová. Podle agentury Reuters se předpokládá, že prudké posilování amerického dolaru k euru a japonskému jenu bude patřit mezi hlavní témata víkendového zasedání MMF a Světové banky ve Washingtonu.

Slabší kurz domácí měny zvyšuje konkurenceschopnost exportérů na světovém trhu. Americké ministerstvo financí již minulý týden varovalo Evropu před přílišnou závislostí na exportu podporovaném slabším kurzem eurem.

Více než dvě desítky centrálních bank v uplynulých měsících pokračovaly v uvolňování měnové politiky, aby podpořily domácí hospodářství a čelily deflačním rizikům.

Uvolňování měnové politiky zahrnuje například snižování úrokových sazeb či pumpování peněz do ekonomiky prostřednictvím nákupů aktiv. Tato opatření obvykle tlačí dolů kurz domácí měny.

Kurz eura k dolaru

Evropská centrální banka ve středu podle předpokladů ponechala svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,05 procenta. V březnu zahájila program nákupů vládních dluhopisů a dalších aktiv, jehož prostřednictvím hodlá do ekonomiky minimálně do září příštího roku měsíčně pumpovat kolem 60 miliard eur (1,6 bilionu korun).

Česká národní banka v rámci snahy o podporu ekonomiky a odvrácení deflace už dříve snížila základní úrokovou sazbu na rekordní minimum 0,05 procenta a zahájila intervence oslabující kurz koruny.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah