Pád cen ropy se nezastaví ani příští rok, IEA snížila odhad růstu poptávky | e15.cz

Pád cen ropy se nezastaví ani příští rok, IEA snížila odhad růstu poptávky

Ropa se těží také u rakouského městečka Prottes.
Ropa se těží také u rakouského městečka Prottes.
• 
ZDROJ: Siebert Martin/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) snížila odhad růstu světové poptávky po ropě na příští rok. Důvodem je očekávaná nižší spotřeba pohonných hmot v Rusku a v jiných zemích vyvážejících ropu. Solidní produkce ropy v zemích mimo ropný kartel OPEC zřejmě ještě zhorší převis nabídky nad poptávkou, kvůli kterému ceny ropy od června klesly o zhruba 40 procent. Tlak na pokles cen této strategické suroviny bude podle ní pravděpodobně pokračovat.

Od poslední měsíční zprávy IEA klesly ceny ropy o dalších 15 dolarů na barel. Propadu napomohlo i listopadové rozhodnutí ropného kartelu OPEC ponechat beze změn limit těžby, což je často interpretováno jako snaha bojovat s rivaly o podíl na trhu.

Čtěte komentář Michala Brožky:

Severomořská ropa Brent po zveřejnění dnešní zprávy prohloubila propad a sestoupila pod 63 dolarů za barel. Dostala se tak na nejnižší úroveň od července 2009. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) už ve čtvrtek poprvé po pěti letech klesla pod psychologicky důležitou hranici 60 dolarů.

O milion barelů nižší odhad

IEA zhoršila odhad růstu světové poptávky po ropě na příští rok o 230 tisíc barelů denně na tempo 0,9 milionu barelů denně. V této souvislosti také zhoršila prognózu poptávky po ropě z členských zemí OPEC. Nový odhad je tak o zhruba milion denních barelů nižší, než jaký je současný denní objem těžby dvanáctičlenného kartelu.

Listopadové rozhodnutí kartelu OPEC posílilo spekulace, že organizace chce pomocí nízkých cen zastavit prudký růst těžby ropy v USA. Podle IEA stoupne letos těžba v nečlenských státech OPEC o rekordních 1,5 milionu denních barelů. Příští rok by měl růst zpomalit, podle agentury je ale zatím příliš brzy na to očekávat, že levnější ropa začne těžební rozmach v Severní Americe nějak výrazněji omezovat.

„Krátkodobý výhled pro těžbu americké lehké ropy z nekonvenčních nalezišť zůstává při současných cenách beze změn, pokud si producenti udrží přístup k financování,“ uvedla IEA ve své zprávě.

Pochybné jsou podle agentury také naděje některých analytiků, že levnější ropa podpoří širší poptávku. „Pokud jde poptávku, pokles cen ropy se často popisuje jako snížení daní a požehnání pro ekonomiku, tentokrát však jejich podpůrný exekt může být skromný,“ uvedla IEA.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery