Panika na burzách kvůli snížení ratingů podle analytiků nehrozí | E15.cz

Panika na burzách kvůli snížení ratingů podle analytiků nehrozí

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Akciové trhy v souvislosti s hromadným snížením hlavního úvěrového ratingu devíti členských zemí eurozóny žádný dramatický výprodej nečeká. Tvrdí to většina zahraničních analytiků, podle nichž se krok agentury Standard & Poor's (S&P) očekával. V poklesu by ale podle expertů mohlo pokračovat euro, které bez ohledu na snížení úvěrového ratingu zemí eurozóny oslabuje už několik dnů.

„Všichni věděli, že se to stane. Navíc je to pouze jedna agentura,“ poznamenal šéf pro globální měnovou strategii ve společnosti Brown Brothers Harriman Marc Chandler. Konkurenční agentury Moody's Investors Service a Fitch Ratings ke snížení ratingu zemí eurozóny ještě nesáhly a například analytici Fitch před nedávnem uvedli, že snížení ratingu Francie v letošním roce nepředpokládají.

Analytici v New Yorku Evropanům vzkazují, že mohlo být i hůř. S&P totiž rating Francie snížila pouze o jeden stupeň, ačkoliv před několika týdny varovala, že snížení ratingu může být až o dva stupně. Za pozornost stojí i to, že S&P ušetřila klíčovou ekonomiku eurozóny, tedy Německo. I nad ním se vznášela hrozba, že by mohlo svůj ceněný rating AAA ztratit. To se ale nestalo.

Pokles ratingů nepřekvapil

S&P už v prosinci investory upozornila, že by v krátké době mohla snížit úvěrový rating až 15 zemím eurozóny. To je podle analytiků i hlavní důvod, proč finanční trhy nečeká hluboký propad. Mnohé naznačilo už obchodování v pátek, protože spekulace o bezprostředním snížení ratingu Francie a dalších zemí eurozóny prosáklo na trh v době, kdy se ještě obchodovalo jak v Evropě, tak v USA.

Na rozdíl od Fitch a Moody's má agentura Standard & Poor's ve zvyku informovat vlády zemí, kterým se chystá snížit rating, 12 hodin předtím, než zprávu zveřejní. Vzhledem k tomu, že politici zpravidla nejsou schopni takové informace udržet v tajnosti, na trh zpráva často prosákne dřív. To se stalo i loni v srpnu, kdy S&P snížila rating Spojených států. Finanční trhy tehdy také dostaly avízo ještě před zveřejněním.

Akciové trhy v Evropě i v USA v pátek po prvních spekulacích o bezprostředním snížení ratingu většiny zemí eurozóny sice trochu oslabily, ztráty ale nepřesáhly jedno procento. Do konce obchodování pak ztráty jen snižovaly a například hlavní index francouzských akcií CAC 40 uzavřel se ztrátou pouze 0,1 procenta. Burza ve Frankfurtu podle indexu DAX oslabila o 0,6 procenta, hlavní indexy v USA odepsaly 0,3 až 0,5 procenta.

„Zpráva o snížení ratingu evropských zemí bude jeden až dva dny dělat špatné titulky,“ myslí si Jacob Funk Kirkegaard z Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku. „Žádná nová informace v té zprávě ale obsažena není,“ dodal.

Řecko na pokraji katastrofy

Horší vyhlídky má naopak euro. Nikoliv ale kvůli snížení ratingu jako takovému. Měna klesá už několik dnů a vůči dolaru je nejníže od léta 2010. Na pokles eura bude mít mnohem větší vliv páteční kolaps jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli, s nimiž se Atény snaží dohodnout podmínky výměny dluhopisů. Řečtí činitelé už varovali před katastrofálními následky, pokud dohoda nebude na stole v nadcházejících dnech.

„Pokles kurzu eura ještě není u konce, a i když spekulace na pokles kurzu jsou na extrémní úrovni, celá investiční komunita na pokles nespekuluje. K dalšímu snížení kurzu je tedy stále prostor,“ řekl hlavní analytik Richard Franulovich z investiční společnosti Westpac.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah