Příští daň z finančních operací v EU? 0,01 procenta z objemu, což není málo | E15.cz

Příští daň z finančních operací v EU? 0,01 procenta z objemu, což není málo

Příští daň z finančních operací v EU? 0,01 procenta z objemu, což není málo
ilustrační foto
• 
ZDROJ: reuters

Igor Záruba

Tvrdě kritizovaná daň na finanční operace, s jejíž pomocí chce Evropská komise vylepšovat od roku 2014 příjmovou stránku sedmiletého rozpočtu celého Společenství, nabývá konkrétních obrysů. „Mohli bychom zavést určitou minimální sazbu, a každý členský stát si ponechá možnost, aby poplatky z obchodů s akciemi a deriváty ještě zvýšil,“ prozradil deníku Süddeutsche Zeitung daňový eurokomisař Algirdas Šemeta.

List s odvoláním na bruselské zdroje tvrdí, že sazba na operace s akciemi má činit 0,1 procenta z jejich objemu, na deriváty prý dopadne zátěž 0,01 procenta. To je o hodně více, než se čekalo – spekulace mluvily o 0,005 procenta. Denně se na finančním trhu v EU protočí bilion eur.

Česká republika si loni v červnu vymohla výjimku, že žádnou daň pro finanční instituce nezavede. Zda se bude tato klauzule vztahovat i na daň z finančních operací coby příjmu do unijního rozpočtu, není jisté. Ministerstvo financí připomíná, že se Česko dlouhodobě staví proti jakýmkoli centralizovaným evropským příjmům.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!