Ropa se dlouho udrží kolem 45 dolarů za barel, předpovídá agentura | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Ropa se dlouho udrží kolem 45 dolarů za barel, předpovídá agentura

Ropa se dlouho udrží kolem 45 dolarů za barel, předpovídá agentura
Rafinerie v USA
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Světové ceny ropy se budou "dlouhou dobu" držet kolem 45 dolarů za barel. Uvedl to šéf Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Upozornil rovněž, že levná ropa působí potíže ropným společnostem, které jsou kvůli ní nuceny omezovat investice.

Ceny ropy se za poslední rok propadly zhruba o polovinu. Dolů je tlačí vysoké dodávky na trh a obavy ohledně poptávky v Číně a dalších rozvíjejících se ekonomikách. V pondělí klesla cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) téměř o tři procenta, a dostala se tak pod 45 dolarů za barel.

„Mohu pouze říci, že cena ropy zůstane ještě několik čtvrtletí nízká,“ odpověděl Birol na otázku rakouského listu Kurier, zda se cena ropy někdy vrátí nad 100 dolarů za barel. „Cena dlouho dobu zůstane v oblasti 45 dolarů,“ dodal.

Ropné společnosti podle Birola v letošním roce kvůli levné ropě snížily své investice zhruba o pětinu. „Nikdy v historii těchto podniků nebyla redukce (investic) tak výrazná jako letos,“ upozornil šéf IEA.

IEA byla založena v 70. letech minulého století, aby bránila západní státy dovážející ropu před kartelovou silou OPEC. Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro členské země OECD, mezi které patří i Česká republika.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!