Rosněfť zklamala. Zisk se jí ve čtvrtletí propadl o 75 procent | E15.cz

Rosněfť zklamala. Zisk se jí ve čtvrtletí propadl o 75 procent

Rosněfť zklamala. Zisk se jí ve čtvrtletí propadl o 75 procent
Čerpací stanice Rosněfti
• 
ZDROJ: CC BY SA 3.0: A.Savina via Wikipedia

ČTK

Čistý zisk největší ruské ropné společnosti Rosněfť se v prvním čtvrtletí propadl o 75 procent na 14 miliard rublů (zhruba pět miliard korun). Oznámila to dnes firma, která se podobně jako další těžaři ropy potýká s nízkými cenami suroviny.

Zisk výrazně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 33 miliard rublů. Celkové tržby společnosti se v prvním čtvrtletí snížily o 21 procent na 1,05 bilionu rublů. Objem těžby přitom klesl pouze o procento na 4,1 milionu barelů denně.

Světové ceny ropy začátkem letošního roku kvůli převisu nabídky nad poptávkou poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. V současnosti se pohybují kolem 50 dolarů za barel. Nadále se tak nacházejí hluboko pod úrovněmi z poloviny roku 2014, kdy se severomořská ropa Brent prodávala za zhruba 115 dolarů za barel.

Vývoj ceny ropy Brent Graphical visualization of market data. Zdroj: ieconomics.com

S negativními dopady nízkých cen ropy se v poslední době potýkají ropné společnosti po celém světě. Britský ropný gigant BP, který v Rosněfti vlastní pětinový podíl, vykázal za první čtvrtletí pokles zisku o 80 procent. Čtvrtletní zisk druhé největší ruské ropné firmy Lukoil se propadl o 60 procent.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!